Sedm (operních) divů světa

Slavná auditoria

Už ve třetím století před naším letopočtem začali lidé uvažovat, co tvoří divy světa. A kolik jich je. Došli k sedmi, mezi něž patřily egyptské pyramidy či visuté zahrady babylonské. Světem se rozumělo to, co obdivovatelé divů tehdy znali. Oblast Středního východu a kolem Středozemního moře.

Přesně tam se první část jednadvacátého století stala svědkem nebývalého rozmachu budování operních domů. Dubaj, Kuvajt, Omán či Bahrajn; ale také Maroko, Tunisko či Egypt. V těchto sedmi zemích se daří jevu, který pojmenovat divy světa se jeví jako přehnané. Ale přece na tom odvážném příměru něco je.

Vždyť v případě čtyř různě velkých a různě obydlených zemí kolem Perského zálivu se jedná o státy, které ještě ve 30. letech minulého století žily takřka ve středověku. Pak byla objevena rozsáhlá naleziště ropy – jen Kuvajt, čtyřikrát menší než Česká republika, jí má na svém území kolem 9% z celosvětových zásob. Ohromné zbohatnutí vedlo během několika desetiletí k technologicko-civilizačnímu skoku, jenž bere dech. A umožňuje nyní třeba i nákladnou stavbu operních domů, jakkoli jejich využití není prozatím vyčerpávající.

Totéž platí o budovách stejného typu, které si pořídily tři arabské země na severu Afriky. S výjimkou Egypta, kde zněl Verdi už při zprovoznění Suezského průplavu, tam přitom operní tradice neexistovala. Ale co není, může být, zvlášť když náklady na stavbu zčásti či zcela pokryjí darem země, které o to z různých příčin mají zájem: Čína, Francie, Japonsko.

V obou případech, tedy v Perského zálivu i na břehu Středozemního moře, je ovšem zázrakem také prostý fakt, že se alespoň menšina arabského obyvatelstva, odkojeného zcela odlišnou hudbou, začíná zajímat o klasiku. Operní, symfonickou, baletní. A někteří z vládců těchto zemí považují tento opatrný vývoj za záležitost vlastní prestiže.

A právě za těmito vzdálenými operními domy se vypravíme v dalším díle pořadu Slavná auditoria s Jiřím Vejvodou. V premiéře v pondělí 7. září v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 10.9. ve 22:00 a v sobotu 12.9. v 10:00.


Podcast