Soutěž, ve které uspěli Češi

Mezinárodní soutěž mladých dirigentů v Besanconu. Uspěli v ní Košler, Turnovský, Mácal i Koutník.

„Život je čekání na to, až se naše sny změní ve skutečnost,“ napsal kdysi proslulý francouzský spisovatel Victor Hugo. A vzápětí ovšem varoval před případnými úspěchy, když konstatoval: „Nelétej příliš vysoko; všimnou si tě!“

Kde je souvislost s Mezinárodní soutěží mladých dirigentů a tímto slavným Franouzem? Koná se ve východofrancouzském městě Besancon. A právě v něm –přišel na svět - kromě průkopníků filmového umění bratří Lumierů – roku 1802 také Victor Hugo.

Brzy po druhé světové válce byl v Besanconu založen Mezinárodní hudební festival, dnes žánrově doširoka rozkročený. Tehdy, od roku 1948 dál, se soustředil na klasickou hudbu. A mezi prvními, kdo na něm dirigoval, byl čerstvý emigrant z komunistického Československa Rafael Kubelík.

Volně na něj v následujících třiceti letech navázali mladí adepti dirigentského umění ze země, kterou Kubelík musel opustit. Byli dohromady čtyři – a dva z nich ostatně Maestra později následovali, pro změnu po srpnu 1968. Co je však předtím spojovalo?

Při festivalu v Besanconu vznikl v roce 1951 nový projekt – Mezinárodní soutěž mladých dirigentů. Výčtem jejích vítězů je radost se probírat, vždyť patří k nemnoha, na kterých byli výjimečně úspěšní Češi. Jmenovitě Zdeněk Košler, Martin Turnovský, Zdeněk Mácal a Tomáš Koutník. Zařadili se vedle takových pojmů jako Seigi Ozawa nebo Sylvain Cambreling.

Ti všichni v sobě nepochybně od raného mládí hýčkali sen. Být buď úspěšnými hudebníky anebo – postupem času – jedinečnými mistry taktovky. A kvůli tomu, aby se tento jejich sen změnil jednoho dne ve skutečnost, se nezalekli ani druhého ze spisovatelových výroků. Že totiž pokud vyniknou, mohou se snadno stát terčem nepřejícnosti a závisti.

Až do roku 1993, tedy plných dvaačtyřicet let, se Mezinárodní soutěž mladých dirigentů konala v Besanconu každé září. Poté byl její rytmus upraven a soutěž se odehrává ob rok, tedy ve dvouletém intervalu. Má precizně vyprofilované podmínky a zvlášť po zániku konkurenčního dirigentského klání, zaštítěného jménem Dimitriho Mitropoulose, se těší značnému zájmu a velké prestiži.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 9. srpna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 12.8. v 18:00 a v sobotu 14.8. v 10:00.

Foto: Profimedia

Podcast