Srdečný pozdrav z Montpellier. Opéra Comique a Corum v Okcitánii

Okcitánie. Zní to poněkud exoticky. Vzdáleně. Ale přitom nás od oblasti, která se s odkazem na historii takto nazývá, nedělí přehnaně velká vzdálenost.

Dopravit se do jihofrancouzského města Montpellier chvíli trvá. Stojí to ovšem za to.

Návštěvník se ocitne v jednom ze třinácti metropolitních regionů Francie, který ovšem nezabírá jen třetinu jižní části této země. Přes hranice se totiž Okcitánie rozprostírá západním směrem do Katalánska a východním do Monaka i kousíčku Itálie. Neudiví proto, že sice převládajícím jazykem šestnácti miliónů zdejších obyvatel je francouzština, ale zní tu i katalánština či italština. A z úst zhruba půl milionů místních též okcitánština. Jako jeden z románských jazyků, dnes bychom spíše řekli dialektů.

Správním střediskem rozlehlé Okcitánie je město Toulouse, ale jeho srdce prý bije ve zmíněném Montpellier. Snad proto se jedno z míst, kde tu zní klasická hudba či opera, souhrnně nazývá latinským slovem Corum. Srdce. Druhé pak nese název Opéra Comique, zároveň tradiční i pro cizince matoucí, protože ani zdaleka se tu dnes neprovozují jen zábavná díla, nýbrž celá škála operní produkce. A tak jak domácího, francouzského původu, tak ze světa.

profimedia-0549487011 le corum.jpg

Něco tato dvě místa, zasvěcená tónům hraným i zpívaným, spojuje – a něco rozděluje. Dělícím prvkem je nepochybně doba jejich vzniku. Opéra Comique se svým návštěvníkům otevřela koncem roku 1755. Zatímco Sál Hectora Berlioze, jak se prostor vyhrazený v rámci areálu Corum přesně nazývá, má za sebou sotva pár desítek let své čiperné existence. A co je spojujícím aspektem? Tedy kromě jejich zaměření? Zeměpisně bráno, je jím Esplanade neboli Avenue, či chcete-li Bulvár, nesoucí jméno význačného francouzského prezidenta Charlese de Gaulla. A možná do jisté míry říčka La Verdanson, klikatící se středem Montpellier, kde se obě stavby nacházejí.

Může to znít do jisté míry překvapivě, ale česká hudební stopa je zde od července 2022 obtisknuta velmi silně. Tehdy se totiž právě v Montpellier, jmenovitě v Sále Hectora Berlioze, uskutečnilo finále Evropské soutěže mladých hudebníků. V němž – jak podle ohlasu přítomných diváků, tak rozhodnutím poroty - suverénně zvítězil sedmnáctiletý houslista z Liberce Daniel Matejča.

Více prozradí Jiří Vejvoda v pořadu, jehož premiéra je připravena na pondělí 3. října v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 6.10. v 22:00 a v sobotu 8.10. v 10:00.

Foto:Profimedia

Podcast