Staré i nové, operní i koncertní

Maďarská státní opera, palác Vigadó a Mupa Budapest

Maďarská Budapešť byla v 70. a 80. letech 20. století oblíbeným cílem českých turistů. Nejenže se tam konaly rockové koncerty, o jakých jsme u nás mohli jen snít, ale především vládla ve městě nad Dunajem svobodomyslnější atmosféra. Jistěže to byl turistův klam, vždyť politický systém tam panoval stejný jako u nás. Ale bezpočet soukromých obchůdků s módními oděvy či s gramodeskami navozoval dojem, že Maďarům se přece jen dýchá o něco volněji než nám. Čas oponou trhl. Od 90. let došlo k mnohým změnám na obou stranách hranic a zatímco u nás se vzhled měst změnil výrazně k lepšímu, maďarská metropole přešlapuje.

Dvě z míst, kde se v tomto velkoměstě konají operní představení či kde zní symfonická hudba, jsou svým vznikem ukotveny ovšem ještě v 19. století. Jak Maďarská státní opera, původně nazývaná Královská, tak Palác Vigadó připomínají svým majestátním vzhledem údobí tamního národního obrození, které nastalo po rakousko-uherském vyrovnání v polovině roku 1876.

Na rozdíl od nich je Národní koncertní sál Bély Bartóka coby součást rozsáhlého areálu, zasvěceného umění, dílem typickým pro počátek 21.století. Včetně slova Národní v názvu, které odráží leccos z maďarské politiky naší éry, často svébytné až svérázné. Není na tom nic neobvyklého. Velké a finančně náročné stavby, k nimž operní domy a koncertní sály patří, bývají v zemích, kde je financuje stát, mimoděk i výrazem dobové ideologie, určité etapy ve společenském vývoji.

Už proto, že je Vídni blíž než Praha, se Budapešť s rakouskou metropolí ráda – a někdy až velikášsky – snažila soupeřit. Ne vždy se jí to dařilo. Nutno však uznat, že její hudební svatostánky by se vyjímaly i ve vídeňské centru. Nic si nezadají s Vídeňskou státní operou a vnějším vzhledem s budovou Musicvereinu. Zda by obstála i moderní architektura, je věcí názoru.

Do Budapešti za kulturou se tedy vypravíme s Jiřím Vejvodou v dalším dílu pořadu Slavná auditoria.  Premiéra pořadu je připravena na pondělí 7. června v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 10.6. ve 22:00 a v sobotu 12.6. v 10:00.

Foto: Profimedia

Podcast