Stovky valčíků, tři manželství

28.12.2019 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Dožil se třiasedmdesáti let, napsal přes čtyři sta skladeb a šestnáct operet. Byl třikrát ženatý, ale vlastních dětí se nedočkal.  Říkali mu král valčíků. A jmenoval se Johann Strauss mladší. Asi tak by mohla znít stručná vizitka muže, bez jehož valčíků si dodnes nelze představit například Novoroční koncerty z Vídně. Dost možná, že jeden z nich, Na krásném modrém Dunaji, je vůbec nejslavnější melodií tohoto žánru. Neznám člověka, který by ji neznal.

Méně už se toho ví o životní pouti tohoto slavného, bohatého, přepracovaného a tápajícího člověka. Syna proslulého skladatele, Johanna Strausse staršího, který mu ovšem v hudební dráze odmalička bránil. A bratra dalších dvou hvězd vídeňského nebe, Josefa a Eduarda Straussových. Dynastie se sice stala symbolem Vídně 19. století, navenek oslňovala svět, ale uvnitř to v ní nejednou vřelo. Osobními spory i nevypočitatelnými činy. Jak se Johann mladší musel například cítit, když se na něj rodina sesypala kvůli výběru první nevěsty? Či proč se během revolučního roku 1848 fatálně rozkmotřil s otcem? A jak se pak musel svou tvorbou veřejně kát, aby se konečně propracoval k titulu hudebního ředitele dvorních bálů?  Anebo z jiného soudku - co hrozilo hudebním dějinám, když se jeho nejmladší bratr Eduard rozhodl ve stáří spálit vše, co kdy celý třígenerační klan Straussů složil?

Zkrátka a dobře, pod efektním pozlátkem lehké hudby se skrývají těžké osudy. Pod lesklou slupkou nevábné jádro. Tak to  bývá v mnoha rodinách a nikoho to neudivuje. Jenže případ – příběh – Straussů je výjimečný. Jejich město  tančilo v rytmu jejich skladeb a oslavovalo jejich šarm. Aby iluze zůstala neporušená, málo se přitom Vídeň zajímala, jakými zvraty procházeli všichni z nich – a Johann mladší nejvíce.

A právě životním osudům Johanna Strausse mladšího se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 30. prosince v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 2.1. 2020 ve 22:00 a v sobotu 4.1. v 10:00.