Svět je tvou ústřicí

Slavná auditoria

Amsterodam… To ani zdaleka nejsou jen padací mosty přes kanály, obytné čluny, všudypřítomná jízdní kola, hříšné uličky s výlohami či takzvané coffee shops neboli – řečeno na rovinu – kavárny pro feťáky. Toto půvabné město nabízí třeba i katolický kostel, vybudovaný kdysi tajně v jednom z domů na nábřeží, anebo Rembrandtovo museum, kterému – alespoň co mě se týká – vévodí zadumaný autoportrét umělce, který nemaloval lidské tváře, ale lidské duše. A pokud se uprostřed městského ruchu ocitnete zničehonic před moderním vstupem do neoklasicistní budovy Concertgebouw, jen stěží uvěříte, že tady ještě před stopadesáti lety byly jen bažiny. Dnes tu zní hudba doslova od rána do večera. 

Jak známo, za všechno mohou novináři: a tak není přehnané tvrdit, že první impuls ke stavbě důstojného koncertního sálu, či lépe hned několika sálů pod jednou střechou, vzešel z dobového tisku. Někdy na prahu osmdesátých let devatenáctého století se časopis s názvem Amsterodamský týdeník rozhorlil právě na téma, jež by se zpětně dalo shrnout do pěti slov: Kam budeme chodit za hudbou? V článku se poukazovalo na nesporné skutečnosti. Nejlepší z dosavadních koncertních síní, Felix Meritis, je moc malá; druhá – umístěná v Průmyslovém paláci – má špatnou akustiku, a třetí (Park Hall) se bude bourat. To v cizině si hudby jinak váží, tvrdil autor článku – a dokládal to výroky hostujících dirigentů či sólistů. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Z přesných záznamů v městské kronice vyplývá, že již 15. září 1881 se sešlo šest ctihodných občanů Amsterodamu a založili Výbor pro vybudování koncertního domu. Kde ale bude stát?

Více o osudech slavného sálu Concergebouw v Amsterdamu prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 5. června v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 8.6. ve 22:00 a v sobotu 10.6. v 10:00.

Podcast