Tam, kde bylo politbyro

Dům hudby Pardubice

Když se návštěvník Pardubic prochází – kousek od Labe a nedaleko od zámku – po Sukově třídě, jehož nejrozměrnější budovu tvoří Dům hudby, snadno podlehne pocitu, že se jedná o město klasické hudbě zasvěcené. Jenomže tak jednoduché to nebylo.

Psal se rok 1983, když zde byla v červenci slavnostně otevřeno moderní sídlo Okresního výboru Komunistické strany Československa. Pod jeho střechu se vměstnaly i další dva Okresní výbory tehdejší moci. Jeden zastupující odbory, v tehdejší hantýrce Revoluční odborové hnutí. A druhý sdružující funkcionáře SSM neboli Socialistického svazu mládeže. Samozřejmě, že chloubou budovy se stal okázale nazývaný sjezdový sál. Architekt Jan Třeštík dělal, co mohl, aby pochmurné sídlo zlidštil, ovšem jen v možnostech tehdejších stavebních materiálu a také s ohledem na pochybný vkus zadavatelů.

Za pouhých devět let ale bylo vše naštěstí jinak. Čas takříkajíc trhl oponou, i v Pardubicích proběhl Listopad 1989 a dosavadní mocní se brzy na to poroučeli. Jejich regionální palác přešel do majetku státu a mohlo se s ním stát cokoli včetně toho, že bude zbořen. Stal se však zázrak, daný nepochybně i pomíjivým nadšením porevoluční doby.

Představitelé nově zvolených samospráv podpořili nápad, aby se bývalé okresní politbyro proměnilo v úplně odlišné, múzické využití. Byla sem přemístěna Konzervatoř Pardubice, Základní umělecká škola a především tehdejší Východočeský státní komorní orchestr neboli nynější Komorní filharmonie Pardubice. Touto šťastnou symbiózou vznikl projekt, který nenápadně předběhl domu multifunkčních budov, ve kterých se večer koncertuje, přes den zkouší, vyučuje a případně v malé kavárně diskutuje. Anebo se půjčují knihy, protože zprvu byla součástí Domu hudby, jak se stavbě začalo říkat, také Okresní knihovna.

Dodnes je příjemným zážitkem odbočit ze Sukovy třídy, zamířit do vrátnice a už zdálky slyšet, jak se z jedné strany ozývá snaživý souboj mladých konzervatoristů s hudebními nástroji či s hlasem – a z druhé strany, z hlavního sálu, mnohem učesanější zvuk orchestru komorních filharmoniků. Dům hudby je po dvou polistopadových rekonstrukcích inspirativní oázou tónů. A líhní mnoha talentovaných interpretů. Jedním z absolventů Pardubické konzervatoře je dnes mezinárodně uznávaný pěvec Petr Nekoranec.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 18. ledna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 21.1. ve 22:00 a v sobotu 23.1. v 10:00.

Pardubice 1.jpg

Foto: Jiří Vejvoda

Podcast