Tři v jednom

Mezinárodní hudební festival v Lucernu v souvislostech.

Dlouhé je osmatřicet kilometrů, ale ve skutečnosti jej tvoří čtyři vodní plochy propojené poměrně úzkými průlivy. Jeho pobřeží měří sto patnáct kilometrů. Nejhlubší dno se nalézá dvě stě čtrnáct metrů pod hladinou. A tato úctyhodná vodní plocha se nachází v srdci Evropy, pod Alpami, a zasahuje do čtyř švýcarských kantonů. Ano, řeč je o Lucernském neboli Čtyřkantonálním jezeru, v jehož titulárním městě se každé léto koná jeden z nejvýznamnějších festivalů klasické hudby na světě.

Ve skutečnosti je ovšem Mezinárodní hudební festival v Lucernu souhrnnou značkou pro řadu dalších souvislostí, které lze vždy spojit do volně propojených trojspřeží. Například?

K letní události, která trvá několik týdnů od července do září, se přičlenil respektovaný Velikonoční hudební festival. A následně přibyl i festival klavírní – snad proto, že sóloví mistři tohoto nástroje v Lucernu tradičně vystupovali.

Kromě toho lze nalézt souvislost mezi hlavní koncertní přehlídkou, jejím Festivalovým orchestrem a místem, kde hudba nejčastěji zní – Kongresovým a kulturním centrem města Lucern.

A pak je zde poměrně těsné propojení mezi festivalovými koncerty, letní akademií včetně mistrovských kurzů a dalšími aktivitami. Například institutem rezidenčních umělců, projektem Hudba budoucnosti včetně festivalového orchestru mladých anebo speciální péčí věnovanou jak hendikepovaným v publiku, tak mladým divákům, zvaným na obsahově odlehčené koncerty pod širým nebem.

Samozřejmě, že tyto – viděno zvenčí – technikálie, které ovšem ve svém součtu dělají z festivalu velkou událost, by samy o sobě pozornost širokého publika nepřitáhly. Tu zajišťuje bezpočet jmen, které Mezinárodním hudebním festivalem v Lucernu prošly a dodávají mu lesk do dnešních dnů. Může nás těšit, že mezi nejvýznamnějšími z nich je v dobře popsané festivalové historii výrazně připomínán náš proslulý dirigent Rafael Kubelík.

Nejen proto, že žil prakticky ve městě, přesněji v překrásném prostředí zvané Kastanienbaum, a měl proto k festivalu blízko od chvíle, kdy po únorových událostech roku 1948 opustil Československo. S festivalovou dramaturgií Kubelík ochotně – a někdy i blízce – spolupracoval. A v neposlední řadě dirigoval při různých příležitostech různé orchestry.

A právě do Lucernu se vypravíme s Jiřím Vejvodou v dalším dílu pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 22. listopadu v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 25.11. v 18:00 a v sobotu 27.11. v 10:00.

Foto: Profimedia

Podcast