Trojspolek mezi dvěma kostely

Kulturní centrum Vzlet ve Vršovicích.

Z různých důvodů má autor pořadu Slavná auditoria Jiří Vejvoda blízký vztah k některým místům Prahy. Patří mezi ně i zajímavá část Vršovic, umístěná vesměs ve strmém svahu. Horní vršovická oblast, pyšnící se secesními domy s malbami ve štítech, se tu náhle lomí. A strmě se řítí po prudkých schodech či křivolakou spletí uliček až dolů. Do původnějších, Starých Vršovic.

Stačí popustit uzdu fantazii – a člověk si tu připadá málem jako na pařížském Montmartru: vedle pekárny, z níž se od brzkého rána line vůně baget, zve na dopolední kávu malé bistro, zatímco o jedno nároží dál, vedle bazaru s nejrůznějším harampádím či antikvariátního knihkupectví, se na své hosty připravuje rázovitá hospůdka. Zaparkovat se tu dá stěží. Tím spíš je vhodné se toulat touto částí metropole pěšky. Nasát její vůni, oproti zběsilému centru či novým sídlištím příjemně sousedskou, uvolněnou, tolerantní k výstřelkům. Prostě – cool…

Některé z ulic jsou tu pojmenovány podle názvů různých států či měst. A tak se z Kodaňské můžete spustit dolů Norskou až na nároží Holandské, kde se z přehršle bytových, či jak se dříve říkávalo činžovních, domů vyloupl jeden šikovně renovovaný a zasvěcený kultuře. Jmenuje se Vzlet a nachází se na pomyslné ose mezi dvěma kostely, tvořícími – spolu se stadionem Bohemians a s nedalekým nádražím – dominantu Vršovic. Oba stojí za pozornost.

Barokní sv. Mikuláš z roku 1704, vzniklý na zbytcích svatostánku staršího o tři sta let, vévodí Vršovickému náměstí s blízkými Havlíčkovými sady. A v působivém kontrastu se o kus dál, na Náměstí Svatopluka Čecha, vypíná svou štíhlou věží kostel sv. Václava. Dílo architekta Josefa Gočára z konce 20. let 20. století, po právu považované za jednu z nejzdařilejších ukázek funkcionalismu. Nejenom v hlavním městě, ale i v rámci celé naší země.

Jako by se bělostná, pocitově odlehčená budova zvaná Vzlet mezi kostely doopravdy vznášela. A zvala dovnitř nejen na posezení v kavárně během dne, ale především na kulturní události pořádané vesměs ve večerních časech. Patří k nim i projekt, kvůli němuž má tento prostor své oprávněné místo v cyklu o světových auditoriích. Tak velkolepému pojmenování by se jistě Vzlet, působící lehce alternativně, nejspíš bránil. Domov tu ovšem našel jeden z nejlepších barokních souborů Evropy, ne-li světa. Collegium 1704 a Collegium Vocale Václava Lukse.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 23. května v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 26.5. v 22:00 a v sobotu 28.5. v 10:00.

Foto: Kostel sv. Václava, Vršovice (Profimedia)

Podcast