Týden pod zámkem, prestiž natrvalo

12.4.2020 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Když se řekne „královna Alžběta“, většina lidí si automaticky představí legendární vládkyni Velké Británie a dalších nezávislých států, sdružených v Britském společenství národů. Při vší úctě k této Alžbětě II. je zde však ještě jedna královská Alžběta, významnější především v souvislosti s hudbou. A nejen to.

Vždyť Alžběta Gabriela Bavorská, žijící v letech 1876 až 1965, která se ve svým čtyřiadvaceti provdala za dědice belgického trůnu a stala se tak belgickou královnou, byla kromě podporovatelky umění i ošetřovatelkou vojáků za první světové války a zachránkyní Židů během té druhé, ještě strašlivější. Za což jí jeruzalémský památník Jad Vašem udělil titul Spravedlivá mezi národy.

V mezidobí však tato belgická Alžběta stihla mimo jiné pomoci na svět mezinárodní soutěži, kterou si usmyslel vytvořit její dobrý přítel, světoznámý belgický houslista Eugene Ysaye. Snažil se o její vznik dlouhodobě, ale nedožil se jej. S královniným přispěním byla zahájena až šest let po jeho smrti. Tedy v roce 1937, krátce předtím, než Evropu zachvátil mor nacismu a fašismu naplno.

Tehdy se v Bruselu uskutečnil první ročník, zaměřený na klání houslistů. A hned se do dějin zapsal skvostným vítězem. Nebyl jím nikdo jiný než ruský virtuóz David Oistrach, v té době devětadvacetiletý. Také o rok později, v osmatřicátém, zvítězil Rus. Tentokrát mezi sebou soutěžili mladí klavíristé z celého světa a první místo obsadil neméně legendární Emil Gilels, toho času teprve jednadvacetiletý. Za zmínku stojí, že až na sedmém místě tehdy skončil později fenomenální Arturo Benedetti Michelangeli.

Přesně o dva roky později, v květnu 1940, vtrhl do Belgie Hitler a na dlouho se potvrdilo, že tam, kde mluví zbraně, múzy mlčí. K obnově mezinárodní soutěže došlo až v roce 1951 – a to už byla pojmenována po královně Alžbětě. Dnes patří k nejprestižnějším na světě. A tím příjemnější je konstatování, že do jejích análů byla opakovaně obtisknuta i česká stopa. 

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 13. dubna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 16.4. ve 22:00 a v sobotu 18.4. v 10:00.

Na fotografii: David Oistrach