Útočiště mezi učenou společností a Freudem. Reduta a Mozartův sál v Olomouci

Slovo francouzského původu reduta neboli útočiště má několik významů. A hned dva se dají použít pro vyprávění o stejnojmenném koncertním sále na olomouckém Horním náměstí.

První odkaz je zřejmý. Vrací se k pojmu reduty coby divadelní budovy, nazývané tak už v antickém Řecku. Jistě i proto, z úcty k dávné tradici, se tak přejmenovalo brněnské Divadlo Reduta z původního Divadla v taverně. A stalo se roku 1733 nejstarší divadelní budovou ve střední Evropě. Ale koneckonců i my máme v Praze na Národní třídě od roku 1957 někdejší Divadlo malých experimentálních forem Reduta, už dlouho ovšem zvoucí návštěvníky do klubového prostředí zaměřeného především na jazz.

Existuje však ještě jeden význam pro slovo reduta, který by se dal aplikovat právě v Olomouci. Tedy ve městě, které se zhruba v polovině 18. století přeměnilo na vojenskou pevnost, obehnanou hradbami. A kdo se vyzná v dějinách vojenství, ten ví, že redutou byl za těchto okolností nazýván prostor vně hradeb. Jakési předsunuté útočiště, které sehrálo důležitou úlohu v nejedné z dobových bitev v Evropě, v Rusku či v Americe. Dalo by se tedy volně odvodit, že divadelní, respektive koncertní sál Reduta slouží symbolicky v Olomouci naší doby jako - svého druhu - útočiště, předsunuté okolnímu světu nynější spotřebnosti. Jako kulturní azyl těm, které zajímá hudba nadčasových hodnot. Zní zde v podání Moravské filharmonie Olomouc a mnoha jejích hostů z domova i ze zahraničí. Nedávno zde například zazněl překrásný Ravelův Koncert pro klavír levou rukou a orchestr se sólistkou Tamarou Stefanovič.

Navíc se olomoucká Reduta nachází doslova na křižovatce významných bodů, které pro hanáckou metropoli hodně znamenají. Samozřejmostí je blízký morový sloup, barokní skvost zapsaný na Světovém seznamu památek UNESCO. Přímo naproti Redutě se uprostřed Horního náměstí vypíná radnice s kuriózním orlojem, na němž – válkou předtím poškozeném – vymaloval mezi lety 1947 až 1955 Karel Svolinský figurky dělníka, tkadleny, řezníka, bednáře a dalších proletářů.

Pozice Reduty coby řadového domu je zajímavá i tím, že se nachází uprostřed mezi dvěma dalšími budovami s barvitou historií. Jedna se týká Sigmunda Freuda, druhá pak učené společnosti, suverénně první na území ovládaném svého času Habsburky.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 18. července v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 21.7. v 22:00 a v sobotu 23.7. v 10:00.

Foto: Profimedia

Podcast