V zámku a v podzámčí

Slavná auditoria

"Dodnes si živě vzpomínám na směs protichůdných pocitů, jaká se mě zmocnila, když jsem nedlouho před Listopadem 1989 přijel do Českého Krumlova. Procházel jsem se uličkami historického centra, žasl nad nádherou gotiky, baroka i renesance. A zároveň mě děsilo, jak jsou domy zdevastované a zpustlé; odhadoval jsem, že za pár desetiletí se odevzdaně sesunou k zemi a místo nich se tu nejspíš postaví ohyzdné paneláky", říká v úvodu dalšího pořadu z cyklu Slavná auditoria jeho autor a průvodce pořadem Jiří Vejvoda.

Změna politických a společenských poměrů dorazila do Českého Krumlova právě včas. Jako záchrana na poslední chvíli. Samozřejmě, že nic není černobílé a nynější stav má i své nevýhody. Tam, kde se kdysi dalo volně procházet, se teď skoro po celý rok tísní davy turistů z celého světa, takže město nad meandrem Vltavy připomíná malý Salzburk. Ruku v ruce s tím stouply do mnohdy nehorázných výšin ceny služeb. Zároveň ale historické centrum úžasně zkrásnělo. Fasády svítí novotou, naštěstí korigovanou památkáři. Vzniklo půvabné Muzeum vltavínů anebo báječný Seidlův fotoateliér se stálou výstavou, mapující zapomenutou minulost města i okolí. A ke zlepšení českokrumlovského prostředí pomáhá už od roku 1992 každé léto Mezinárodní hudební festival.

Pár let po jeho vzniku získal svoji trvalou hudební vizitku. František Xaver Thuri, přezdívaný pro svůj příklon k hudbě 17. a 18. století  „poslední barokní skladatel v Čechách“, zkomponoval čtyřvětou Vodní hudbu pro Český Krumlov. V tónech vykresluje vrcholná období zdejšího zámku i podzámčí, vzdává hold přínosu šlechtických rodů a dobře vystihuje nadčasovou atmosféru města.

A právě Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Český Krumlov se bude Jiří Vejvoda věnovat v dalším dílu pořadu, který má premiéru v pondělí 27. dubna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 30.4. ve 22:00 a v sobotu 2.5. v 10:00.

Podcast