Ve zdravém těle zdravý sluch

7.4.2019 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Když v první polovině 60. let 19. století razil cvičitel Tyrš v Praze heslo „Tužme se“, zakládal Antonín Petrof v Hradci Králové firmu na výrobu klavírů. A zatímco v témže východočeském městě vznikla roku 1887 Filharmonická jednota, ve Vídni si poslanec Masaryk osvojil zvyk po ránu „sokolovat“. Co mají tato zdánlivě nesouvisející fakta společného? Jak se může sport prolínat s hudbou a naopak?

Pomyslné nitky se sbíhají do bělostné budovy na pravém břehu Labe. Dnes slouží výhradně hudbě a sídlí v ní Filharmonie Hradec Králové. Ale původní záměr, dodržovaný řadu let, byl odlišný. Vycházel z antické představy o vyvážené jednotě těla a duše. Aby byl člověk všestranný, musí se vzájemně doplňovat… A podle toho byla stavba koncipována. Jedna její část, jmenovitě pravé křídlo, sloužila spolku Sokol jako cvičební prostor. Druhá byla vyhrazena kultuře. Ovšem ve velmi širokém žánrovém vějíři. Od společenských setkání nazývaných Sokolská akademie přes promítání filmů až po občasnou koncertní činnost někdejších filharmoniků. 

Sídlo Filharmonie Hradec Králové nám v dalším díle pořadu Slavná auditoria představí Jiří Vejvoda. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 8. dubna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 11.4. ve 22:00 a v sobotu 13.4. v 10:00. 

Partnerem pořadu Slavná auditoria je Opera+.