Velká vídeňská soutěž

Mezinárodní houslová soutěž Fritze Kreislera, z níž si vavříny přinesl i Čech Jan Mráček.

Vídeň. Nedá se už o ní říci, co platilo na rozhraní 18. a 19. století. Že je světovou metropolí v oblasti klasické hudby. Časy se mění, svět se globalizuje. A Vídni, jakkoli si zachovává v kultuře obecně a v hudbě zvlášť vysoký standard, vyrostla globální konkurence. Nejenom Berlín, Paříž, Londýn. Ale také New York, Tokio, Soul a další asijská centra.

Přesto se Vídni daří na sebe upozorňovat. Díky tomu, co ve své dramaturgii nabízí, pzoronost přitahují dvě klíčové hudební instituce ve městě. Vídeňská Státní opera a nedaleký Musicverein, sídlo Vídeňských filharmoniků. Orchestru pozoruhodného nejen svými výkony a svým renomé, ale také skutečnostmi méně slyšitelnými. Od chvíle svého vzniku jsou tělesem vskutku nezávislým; nepodléhají ministerstvu kultury či jinému státnímu orgánu; žijí ze vstupného doma a na různých turné po světě, z grantů a především z přízně titulárního sponzora, který je schopen Vídeňským filharmonikům poskytnout ohromující částky ročně.

A pak je zde počin, který spatřil světlo světa ve druhé dekádě 21. století. Při Vídeňských filharmonicích vznikla Akademie mladých. Je do ní každoročně přijat tucet mladých adeptů virtuozity, kteří jsou nejen školeni, ale také dostávají příležitost sledovat zkoušky i vystoupení orchestru a v ideálním případě si s ním i zahrát.

Neudiví proto, že Vídeňští filharmonikové patří spolu s rakouským státem, hlavním městem, veřejnoprávním vysílatelem ORF a dalšími institucemi či firmami a osobami k partnerům soutěže, která udržuje prestiž hudební Vídně na úrovni. Vznikla roku 1979 v záhlaví má jméno vídeňského rodáka, slavného houslového virtuóza Fritze Kreislera.

Pro nás je tato Mezinárodní houslová soutěž přitažlivá už proto, že v ní dokonce dvakrát po sobě, v letech 2014 a 2018, výjimečně uspěli mladí Češi. Jejich triumf lze stěží docenit. Jak kvůli velkému počtu zájemců o toto klání, tak i ve světle povinného repertoáru, který rozhodně není snadný. A tak je třeba si toho, co jako první dokázal Jan Mráček, opravdu považovat.

Když se na Mezinárodní houslovou soutěž Fritze Kreislera roku 2014 přihlásil, rozhodně nebyl neznámým zelenáčem. Naopak. O čtyři roky dříve, tedy v roce 2010, získal druhou cenu na mezinárodní soutěži Pražské jaro. A o rok později se stal nejmladším sólistou v historii Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Mráčkova výhra ve Vídni byla přesto velice cenná už tím, že mu bylo pouhých třiadvacet, zatímco věkový limit pro účastníky je třicet let.

Více o Mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 11. ledna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 14.1. ve 22:00 a v sobotu 16.1. v 10:00.

Obrátek: www.violinist.coom

Podcast