Velký jantar na pobřeží

Koncertní sál The Great Amber Hall v Lijepale

Lotyšsko. Země jezer, lesů a moře. Žijí v ní jen dva miliony obyvatel, ale výčet zdejších slavných jmen, působících v klasické hudbě, je úctyhodný. Pěvkyně Elina Garanča, mezzosoprán, a Kristina Opolais, soprán. Dirigenti Andris Nelsons a Mariss Jansons. Violoncellista Mischa Maisky a skladatel Peteris Vasks. Navíc je v této zemi staletá tradice sborového zpívání. Říká se, možná v nevelké nadsázce, že každý druhý Lotyš či Lotyška v nějakém sboru zpívá anebo si zpíváním alespoň osladil své mládí. V neposlední řadě platí, že lidové písně považovali Lotyši odjakživa za pilíř národního uvědomění – a jejich masovým zpěvem na demonstracích si koncem 80. let minulého století připravili půdu pro svoji samostatnost po následném rozpadu Sovětského svazu.

V takovém podhoubí se může podařit něco, o čem u nás dosud jen sníme, respektive vykonáváme první krůčky. Lotyšská kulturní veřejnost snila o novém koncertním sále pro klasickou hudbu prý už od konce 19. století. Tehdy se ještě nic neurodilo – na rozdíl od nás, kdy byla Dvořákova síň Rudolfina následována na prahu 20. století Smetanovou síní Obecního domu. Jenže, od té doby, jmenovitě od roku 1905, marně čekáme na další počin tohoto typu. Ledy se přece jen pohnuly: Brno se snad po urovnání právních sporů blíží k dokončení, Ostrava se chystá „kopnout do země“ a Praha už ví, jak bude nová koncertní síň jednou vypadat. Pocit zadostiučinění však bledne například před tím, co dokázalo pětkrát méně početné Lotyšsko ve svém třetím největším městě.

Říkáme-li největším, pak je třeba dodat, že Lijepala, která dalším cílem pořadu Slavná auditoria, čítá pouhých sedmdesát tisíc duší. Přesto se podařilo postavit koncertní sál v tak nevelkém městě, které je menší třeba než naše České Budějovice, kde před lety ztroskotal Kaplického krásný návrh přezdívaný Rejnok.

Velký jantar. Tak se oficiálně nazývá koncertní sál v lotyšském přístavním městě Lijepala, rozhodně to není náhodný výmysl marketingových mágů či expertů na reklamu. Název má své lokální zdůvodnění a samotná budova jej svým vzhledem zvenčí, ale i v interiéru zdůrazňuje. Není proto jen účelná a smyslná, ale také krásná.

Právě sem nás zavede Jiří Vejvoda v pořadu, jehož premiéra je připravena na pondělí 1. srpna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 4.8. v 22:00 a v sobotu 6.8. v 10:00.

Foto: Profimedia

Podcast