Víc než jen hudební klání

Slavná auditoria

Když 8. dubna 1990 přistál na ruzyňském letišti v Praze se svojí ženou, britskou operní pěvkyní australského původu Elsie Morrison, proslulý český dirigent a vlastenec Rafael Kubelík, pozdvihl podle očitých svědků oči k nebi a spíš jen pro sebe než pro kolemstojící pronesl nezapomenutelnou, všeříkající větu: „Bože, tohle ´s mi dal navíc...“

V následujících týdnech, které vyvrcholily jeho legendárními výkony v čele České filharmonie na zahájení Pražského jara a poté v červnu na Staroměstském náměstí, mu před vnitřním zrakem nejspíš defilovaly nejrůznější vzpomínky. Vždyť návrat, ve který Kubelík sice doufal, ale občas asi už nevěřil, byl pro něj velmi emotivní. A spustil záplavu dávných, zasunutých prožitků.

Jedním z nejvýznamnějších byl roku 1946 vznik Mezinárodního hudebního festivalu, který v návaznosti na předválečný Talichův Pražský hudební máj Kubelík osobně inicioval. A zatímco první ročník Pražského jara pod záštitou prezidenta Edvarda Beneše nadšeně přivítal Jarmilu Novotnou, Leonarda Bernsteina a další osobnosti, pracoval Rafael Kubelík na dalším, snad méně okázalém, ale rovněž významném plánu. Měl na mysli mezinárodní hudební soutěž mladých talentů, která bude vrcholit vždy v době konání festivalu Pražské jaro a ponese také jeho jméno.

A právě historii Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí  3. srpna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 6.8. ve 22:00 a v sobotu 8.8. v 10:00.

Podcast