Vzpomínky na budoucnost (Státní opera Praha)

Slavná auditoria

Nic na tomto světě nepluje ve vzduchoprázdnu. Vše má své souvislosti v prostoru a svůj příběh v čase. Platí to i pro jeden z nejhezčích operních domů v Evropě. Budovu, které od roku 1992 říkáme Státní opera Praha. Co vše se kolem ní od roku 1888 odehrávalo? Čeho byla svědkem? Kolem ní šly, a někdy i pochodovaly, dějiny. Byla a dosud je jejich osobitou součástí.  

Už její předchůdkyně, dřevěná letní scéna zvaná Novoměstské divadlo, existovala v přelomové době. Od roku 1859 sídlila poblíž parku, budoucích Vrchlického sadů, kterým tehdy vévodila dlouhá promenáda na městských hradbách. Lemovaly ji topoly a keře, korzující Pražany lákal bezpočet kaváren a na cesty je od roku 1871 zvalo neorenesanční nádraží císaře Františka Josefa I.

Poté, roku 1876, přišel zlom. Zdejší část městského opevnění, založeného před půl tisíciletím na pokyn Karla IV., se začalo bourat. A z obavy před požárem šlo roku 1885 k zemi i Novoměstské divadlo. Tím se uvolnil prostor nové stavbě.

Díky německé většině v tehdejším Zemském sněmu pozemek získali pražští Němci, kteří museli v letech 1881, respektive 1883 přihlížet vybudování českého Národního divadla. Najali si nejlepší divadelní architekty své doby, firmu Fellner und Helmer, doplněnou stavitelem vídeňského Burgtheatru Karlem Hasenauerem. A 1. ledna 1888 bylo Nové německé divadlo slavnostně otevřeno.

A právě historii dnešní Státní opery Praha se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 17. února 2020 v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 20.2. ve 22:00 a v sobotu 22.2. ve 21:00.

Podcast