Z pražského Karlína až do amerického Houstonu

19.2.2017 / Slavná auditoria / Martina Klausová

S Jiřím Vejvodou se v dalším dílu pořadu Slavná auditoria vydáme na jih Spojených států amerických. Naším cílem je Texas, proslulý rančery, naftaři a také spjatý s úkladnou – a dodnes zcela neobjasněnou – vraždou prezidenta Kennedyho v roce 1963. Vydáme se do Houstonu, města které je spjato s dobýváním vesmíru. Víme také o něm, že se tam výjimečně daří výzkumům v oblasti medicíny a také se tam provozuje špičkový sport: americký fotbalů či basketbal.  Jiří Vejvoda nás ovšem přesvědčí i o tom, že Houston je výrazně  spjat s kulturou obecně a s hudbou zvlášť.

Houston je dnes čtvrtým největším městem na území Spojených států amerických. Sídlí tam třiaosmdesát konzulátů, zastupujících země všech světadílů. Mluví se tam devadesáti různými jazyky, byť převážně samozřejmě anglicky. A jak to s tou zmiňovanou kulturou ?  Zatímco sportovních klubů, alespoň tedy těch významných, je tam pouze pět, uměleckých galerií má Houston pětasedmdesát. Celá jedna čtvrť nese název Divadelní a město se pyšní tím, že se v jeho divadlech vyprodá deset tisíc míst sedadel za rok. Nedaleko je pak čtvrť Muzejní. Nu a v rozlehlému kampusu místní Rice University pak najdeme Shepherd School of Music.

Více už prozradí Jiří Vejvoda. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 20. února  v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 23.2. ve 22:00 a v sobotu 25.2. v 10:00.