Žena, které osud dal i bral

Skladatelka, dirigentka a klavíristka Vitka Kaprálová.

Není to kdovíproč na tomto světě zařízeno tak, že komu osud přidělil nadání i krátký život, ten podvědomě spěchá? A jakoby v předtuše konce se snaží dokázat co nejvíc? Ale přitom žít naplno? Výsledkem bývá třaskavá směs, která pak láká hodnotitele zanechaného díla i spisovatele. A pokud přispějí pamětníci, neřku-li nejbližší lidé dotyčné osoby, snadno by mohl z podkladů vzniknout na rozhlasových vlnách Rádia Classic Praha seriál.

Nikde není ostatně psáno, že se k postavě skladatelky, dirigentky a klavíristky, ale zároveň ženy obletované či dobývané významnými muži, někdy nevrátíme. Pro tentokrát se zkusme zaměřit na to, co bylo pro Vítězslavu Kaprálovou nejcharakterističtější. A že je z čeho čerpat...

Odborná společnost The Kaprálová Society, založená roku 1998 kanadskou muzikoložkou Karlou Hartl ve vzdáleném Torontu, odvádí skvělou práci. Namátkou se sluší upozornit na tři publikace, vydané v letech 2015 až 2017 a věnované Vitčině korespondenci: Dopisy domů, Dopisy láskám a Dopisy přátelům.

Logicky se Kaprálové věnuje i její rodná Morava a její rodné Brno. Počínaje muzikologem Jiřím Mackem přes – například – diplomovou práci Dagmar Janečkové na brněnské Masarykově univerzitě z roku 2007 až po divadelní hru brněnské spisovatelky Kateřiny Tučkové Vitka, premiérovanou v Divadle Husa na provázku roku 2018.

Poutavou cestou za příběhem Vítězslavy Kaprálové je kniha Podivné lásky jejího manžela, spisovatele Jiřího Muchy, který se o ní ovšem niterně zmiňuje také ve svém Studeném slunci, knížce vzniklé z tajných zápisků pořizovaných za jeho věznění v 50. letech. A v neposlední řadě se Vitka stala vítanou, protože velmi barvitou předlohou pro dokumentární publicistiku. Jak psanou – za všechny zmíním jméno autorky Veroniky Kábrtové – tak rozhlasovou, kterou třeba na vlnách Českého rozhlasu Dvojka představila kolegyně Magda Wdowyczynová.

Ale pak především zde Kaprálové dílo. Kolem čtyř desítek různých skladeb, z nichž ty rozměrnější, orchestrální sama dirigovala.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 28. února v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 3.3. v 22:00 a v sobotu 5.3. v 10:00.

Foto: Wikipedie

Podcast