Ženy s taktovkou

Gražyna Bacewicz, Louise Talma a Marion Bauer, Peggy Glanville-Hicks či Thea Musgrave… Co jméno, to pojem...

Ženy s taktovkou. Stačí takto pojmenovat téma, a člověk může být snadno podezírán, že se rozhodl plout na módní vlně genderismu, kvót a dalších vymožeností, které přitom ženám často spíš škodí než prospívají. Tento námět, tedy ženy s taktovkou neboli dirigentky, zajímá hudebního publicistu Jiřího Vejvodu už velmi dlouho. Od mládí. Proto mu bude věnovat i další díl pořadu Slavná auditoria.

Impulsem mu byla setkávání se spisovatelem Jiřím Muchou, synem slavného malíře Alfonse, při nichž mu tento rozporuplný muž a nedoceněný autor vyprávěl o své první ženě. Skladatelce a dirigentce Vitce Kaprálové. Přítelkyni Bohuslava Martinů, autorce proslulé Vojenské symfoniety. Kdykoli od té doby projíždí Jiří Vejvoda Vysočinou, zastaví se v obci Tři studně, kde Kaprálová pobývala. A přemýšlí o ní i o dalších ženách s taktovkou, které si – každá jinak a každá zvlášť – zaslouží pozornost.

Už proto, že dirigování bývá tradičně řazeno k takzvaně mužským profesím. Často z příčin, které se skoro stydím vyslovit. Prý si u orchestrů, v nichž vesměs početně převládají hudebníci nad hudebnicemi, nedokáží zjednat respekt. A také na dirigování coby křehká stvoření nemají dost fyzických sil. To vše jsou když ne přímo nesmysly, tak nejapné výmluvy. A dokazuje to zvolna, ale přece jen narůstající počet dirigentek ve světě. Vyvrátit zakořeněné pověry je ovšem běh na dlouhou trať. Proto je třeba o zmíněném tématu hovořit. Upozorňovat na zajímavé ženy s taktovkou. Vyprávět jejich příběhy. A zveřejňovat jejich kariéry, v nejednom případě ohromující.

Více v pořadu s premiérou v pondělí 29. listopadu v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 2.12. v 18:00 a v sobotu 4.12. v 10:00.

Na fotografii: Thea Musgrave
Foto: Profimedia

Podcast