U Skota, který nešetřil

5.10.2014 / Pořady

Poznávat koncertní síně a operní domy po celém světě znamená zpravidla putovat na křídlech představivosti.
Traduje se, že prý spěchal jednou houslový virtuóz Yasha Haifetz na svůj koncert v jednom z nejprestižnějších sálů planety. Na ulici jej zastavil chodec, který chtěl zjevně zamířit tamtéž do hlediště, ale houslistu nepoznal. A zeptal se: „Promiňte, jak se dostanu do Carnegie Hall ?“ Na to Haifetz, soustředěný před vystoupením, nepřítomně odsekl: „Musíte cvičit, pořád dokola cvičit!“
Nepochybně by mu dala za pravdu každá z veličin různých hudebních žánrů, která se kdy především do hlavního ze tří sálů zmíněné budovy dostala. Dnes se tam koná kolem dvou set koncertů ročně ve vlastní, domácí dramaturgii – a kromě toho si Carnegie Hall Foundation vylepšuje svůj rozpočet tím, že sál pronajímá, takže se do něj dostanou i zpěváci či hudebníci, kterým by se o tom jinak ani nesnilo. Návrhem stavby byl kdysi pověřen místní architekt William Burnet Tuthill, investorem pak pozoruhodný Američan skotského původu, jehož jméno si budova logicky vetkla do štítu: Andrew Carnegie. Běh času se zastavil u data 5. 5. 1891, když se zde – byť nikoli v největším sále, který ještě nebyl dokončen – uskutečnil první koncert.

O dalších osudech této legendární koncertní síně se dozvíte více v dalším pokračování pořadu Slavná auditoria v premiéře v pondělí 6. října v 19:00. Reprízy jsou připraveny na úterý 7.10. 12:00 a čtvrtek 9.10. ve 22:00.