Uhlíř na hradě

11.11.2014 / Pořady / Martina Klausová

Významný český jazzový hráč na kontrabas, skladatel, pedagog František Uhlíř se narodil v muzikantské rodině jako vnuk kapelníka a syn muzikanta, učitele hudby, skladatele a kapelníka jazzového bigbandu. Studoval hru na klavír v LŠU a jako třináctiletý hrál na varhany v beatové kapele Vladimíra Volfa.

V letech vystudoval Atátní konzervatoř v Brně (kontrabas, klavír, komponování) a už během studií hrál v orchestru Janáčkovy opery, v Brněnské filharmonii a v jazzovém kvartetu svého otce. Studium zakončil absolventským koncertem s doprovodem Moravského komorního orchestru.

Roku 1971 se František Uhlíř přestěhoval do Prahy a během vojenské služby v Symfonickém orchestru AUS stál u zrodu jazzového kvartetu (E. Viklický, F. Uhlíř, J. Dušek, J. Růžička), který o dva roky později na Mezinárodním jazzovém festivalu v Přerově získal ocenění „evropská extratřída“ a samotný Uhlíř obdržel cenu za nejlepší sólový výkon. O rok později se stal členem nového SHQ KArla Velebného, kde hrál převážně v komorním triu bez bicích. V této době rychle hudebně vyzrál, začal komponovat a stal se vyhledávaným hráčem na kontrabas.

Během své kariéry spolupracoval s prominentními československými jazzovými skupinami a měl možnost hrát i s mnoha významnými hudebníky mnoha zemí.

Byl členem Europlane Orchestra a Czech-Norvegian Band, a jako kontrabasista hostoval v řadě zemí (Německo, Norsko, Dánsko, Holandsko, Belgie, Španělsko, Itálie, Švýcarsko, Rakousko, Maďarsko, Polsko, Rusko, Bulharsko, Chorvatsko, Slovinsko, Kypr, Izrael, Kanada, Vietnam, Japonsko).

V roce 1987 založil vlastní jazzový ansámbl František Uhlíř Team, v letech 2002/2012 hrál v triu s chorvatským kytaristou Darco Jurkovičem a hráčem na bicí Jaromírem Helešicem. Od roku 2010 hraje s Prague-Vienna-Connection: Julia Siedl - piano, Nika Zach – vocal, František Uhlíř – kontrabas, Jaromír Helešic - bicí nástroje.

V roce 2012 bylo založeno TRIO WUH, kde hraje americký pianista Skip Wilkins, František Uhlíř na kontrabas a Jaromír Helešíc na bicí.

A právě tohoto muzikanta nám představí v dalším díle pořadu Jazz na hradě. Karel Vágner. Premiéra pořadu je ve středu 12. listopadu v 19:00, reprízy ve čtvrtek 13.11. ve 12:00 a v pondělí 17.11. ve 22:00.