24. dubna si připomínáme nedožité 98. narozeniny kytaristy a skladatele Jiřího Jirmala

Jméno předního českého kytaristy, hudebního skladatele a pedagoga Jiřího Jirmala nyní ponese koncertní sál Základní uměleckého školy Charlotty Masarykové v Praze 6 Vokovicích.

DSC_0156.JPG

Jiří Jirmal, vlastním jménem Jiří Novák se věnoval jak klasické, tak jazzové hudbě. Absolvoval státní konzervatoř u profesora Štěpána Urbana. V padesátých a šedesátých letech 20. století byl vyhledávaným kytaristou a spolupracoval například s Orchestrem Karla Vlacha, orchestrem Karla Krautgartnera, klarinetistou Ferdinandem Havlíkem, kontrabasistou Antonínem Gondolánem a s dalšími umělci a hudebními tělesy.

V roce 1963 spolupracoval v Německu s předním kytaristou Siegfriedem Behrendem a vyučoval na Vysoké hudební škole v Saarbrückenu, kde takéstudoval renesanční a barokní kytarovou a Loutnovou literaturu. Krátce na to se stal profesorem na Pražské konzervatoři, kde vychoval řadu výtečných českých kytaristů. Ve finále největší a nejprestižnější světové kytarové soutěže, pořádané francouzským rozhlasem v Paříži, se umístilo jedenáct jeho žáků, z nichž tři získali první ceny, dva druhé a šest třetí ceny, čímž se stal nejúspěšnějším pedagogem této soutěže.

P6250056.JPG

Jiří Jirmal byl oceňován i jako skvělý improvizátor a interpret vážné, jazzové i taneční hudby. Po úrazu ruky při autonehodě musel koncertní činnost na čas přerušit a věnoval se především pedagogické, publicistické a skladatelské činnosti. ke koncertování a nahrávání se vrátil na počátku nového milénia, kdy spolupracoval se svým žákem, kytaristou Miloslavem Klausem, s nímž společně koncertovali a nahrávali.

Jiří Jirmal je autorem řady skladeb vycházejících z brazilské a latinskoamerické hudební tradice v rytmu samby, rumby, Bossa novy apod. V oblasti pedagogické činnosti výrazně přispěl dvěma učebnicemi hry na kytaru – Škola hry na kytaru a Základy kytarové techniky.

PB121134.JPG

K jeho nedožitým 98. narozeninám se nyní vedení Základní umělecké školy ve Vokovicích, v jejímž čele stojí kytarista Miloslav Klaus, rozhodlo pojmenovat svůj koncertní sál pro profesoru Jiřím Jirmalovi. V koncertním sále bude díky dědici autorských práv po Jiřím Jirmalovi, profesoru MUDr. Pavlu Caldovi, CSc., v trvalé zápůjčce několik artefaktů, připomínajících toho skvělého muzikanta - zlatá deska za učebnice kytarové hry, fotografie a další upomínky. V souvislosti s přejmenováním sálu se v úterý 25. dubna uskuteční v budově školy slavnostní podvečerní setkání, na němž na profesora Jirmala zavzpomínají někteří z jeho žáků a spolupracovníků a zazní i Jirmalova hudba.

Více prozradí Ivanu Dlaskovi a na Jiřího Jirmala zavzpomíná v dalším dílu pořadu Z archivu osobností jeho žák, kytarista Miloslav Klaus. V premiéře ve čtvrtek 20. dubna 2023 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 23. 4. v 10:00 nebo v úterý 25. 4. ve 22:00.

Foto: Jiří Jirmal (©Pavel Calda)

Podcast