Čím dnes žije nekorunovaný král dechovky ?

V květnu oslavil Josef Zíma kulaté narozeniny, ale stále objíždí Českou republiku se svými písničkami.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude herecká a pěvecká legenda Josef Zíma, který 11. května letošního roku oslavil 90. narozeniny.

Josef Zíma po maturitě na gymnáziu v pražské Michli vystudoval divadelní fakultu DAMU a současně se také soukromě učil zpěvu. Od roku 1951 sólově vystupoval s Orchestrem Jaroslava Ježka, v roce 1955 nastoupil na dva roky na vojnu, kterou strávil v Armádním uměleckém souboru. Po té vystřídal několik dalších působišť, ať to bylo Divadlo satiry nebo Komorní divadlo, hostoval na Fidlovačce, v Nuslích, v hudebním divadle v Karlíně, ale též třeba i v Komorním divadle v Plzni.

V padesátých letech se začal objevovat i ve filmu. Jednou z jeho nejznámějších rolí byla beze sporu role prince Radovana z filmu Princezna se zlatou hvězdou. Ve filmech se objevoval i v rolích zpěváků, jako například ve filmu Ta naše písnička česká, Hříšní lidé města pražského. V 60. letech patřil Josef Zíma k předním zpěvákům populární hudby, obdržel tři Zlaté desky a jednu Platinovou za prodej desek. Později změnil žánr a stal se králem české dechovky. Ostatně v roce 1974 obdržel cenu České lidové dechovky. V roce 1986 byl jmenován zasloužilých umělcem, v roce 2008 obdržel Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu, v roce 2014 Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v kategorii opereta-muzikál, v roce 2019 Medaili Za Zásluhy I. stupně za zásluhy o stát v oblasti umění.

Čím žije Josef Zíma dnes? A jak slavil své významné kulaté životní jubileum? I to Josef Zíma prozradí Ivanu Dlaskovi v dalším pořadu s premiérou ve čtvrtek 16. června v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 19.6. v 10:00 nebo v úterý 21.6. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast