Co čeká v nejbližší době basbarytonistu Lukáše Bařáka?

Nositel Ceny ředitele pražského Národního divadla pro umělce do 35 let hostem rádia Classic Praha.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude basbarytonista Lukáš Bařák.

Basbarytonista Lukáš Bařák se v sezoně 2022/23 na své domovské scéně, v Opeře Národního divadla v Praze představuje v rolích Masetta (Don Giovanni), Schaunarda (Bohéma), Marulla (Rigoletto), Fiorella (Lazebník sevillský), Guglielma (Così fan tutte), Moralese (Carmen), Papagena (Kouzelná flétna), Indiána (Prodaná nevěsta), Čerta strážce/Maršálka (Čert a Káča) a Mercutia (Romeo a Julie). V Národním divadle Brno bude hostovat v rolích Malého vězně a Čekunova (Z mrtvého domu) a Schaunarda (Bohéma).

Sólistou Opery Národního divadla v Praze je od sezony 2020/21. V roce 2021 byl vyznamenán Cenou ředitele pražského Národního divadla pro umělce do 35 let. Hostuje v Národním divadle Brno, v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Mezi jeho ostravské úspěchy z přechozích sezon jmenujme alespoň roli Juniuse (Zneuctění Lukrécie), Konečného (Osud) nebo barytonovou postavu ve Čtyřnotové opeře Toma Johnsona. Věnuje se také koncertní činnosti. Spoluúčinkoval v Te Deum Antonína Dvořáka na Janáčkově máji, vystupuje s Janáčkovou filharmonií, Filharmonií Bohuslava Martinů, Filharmonií Brno, Plzeňskou filharmonií, se Symfonickým orchestrem hl. m. Praha FOK ad.

Lukáš Bařák absolvoval v roce 2018 Akademii múzických umění v Praze pod vedením Ivana Kusnjera a stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni u Margit Klaushofer a Charlese Spencera. Zúčastnil se také několika mistrovských kurzů u Adama Plachetky, Renato Brusona či Reginy Köbler. V letech 2018–2020 byl sólistou opery v Kolíně nad Rýnem, kde se představil jako Papageno v Kouzelné flétně a Morales v Carmen.

O svých současných aktivitách prozradí Lukáš Bařák více v pořadu s premiérou ve čtvrtek 1. června v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 4. 6. v 10:00 nebo v úterý 6. 6. ve 22:00.

Foto: Lukáš Bařák (©archiv umělce)

Podcast