Co dělá Filip Sychra, když se v devět ráno rozloučí s posluchači Classic Praha?

Filip Sychra absolvoval na Pražské konzervatoři obor hudebně dramatický. Od té doby se věnuje divadlu, ale také zpívá, moderuje a je činný i v pedagogické a publicistické oblasti.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude moderátor Classic Praha Filip Sychra. Portfolio jeho činností se totiž zdaleka neomezuje jen na práci moderátora, ale věnuje se i celé řadě dalších zajímavých projektů.

Dalo by se říci, že Filip Sychra měl k divadelním prknům blízko díky své matce Mileně Zahrynowské, která působila v Hudebním divadle Karlín, v televizi a ve filmu. Hudbou pak žila celá rodina. Babička Zdeňka byla houslová virtuoska a pěvkyně, která pocházela ze známé hudební rodiny českého nakladatele a skladatele Karla Josefa Barvitia. Jeho obchod s hudebninami, hudebními nástroji i nakladatelství převzal v roce 1914 bratr Zdeňky, Karel Barvitius. Vzácné dědictví rodiny naplněné vydáváním mnoha dosud oceňovaných hudebnin a not bylo násilně zlikvidováno v roce 1949, kdy nakladatelství a obchod vyvlastnil komunistický režim. Noty šly na skládku, hudební nástroje zmizely neznámo kam.

predstMamzelleNitoucheSJWohankou-foto-P-Jelinek.JPG
  • Mamzelle Nitouche s Jiřím Wohankou (©archiv Filipa Sychry)

Filip se ale narodil až mnoho let poté. Učarovala mu činohra ovšem často a těsně spjatá s hudbou. Proto se rozhodl studovat na oddělení Pražské konzervatoře, které kdysi spoluzakládal Oldřich Nový. Do divadelního světa vstupoval v 90. letech, které poznamenal velký odliv diváků. Divadla se rušila, či omezovala provoz, a jedinou cestou, jak zůstat na jevišti, bylo hostování.

Začínal ve Středočeském divadle Kladno a Mladá Boleslav. Účinkoval i v nezávislých divadelních projektech, v divadle v Příbrami, spolupracoval s olomouckým studiem Moravského divadla Olomouc Hořící žirafy a nějakou dobu působil dokonce i v Hudebním divadle Karlín. Jeho tvář je známá z různých menších rolí v seriálech a filmech domácí i zahraniční produkce. Účinkoval v muzikálu Evita, či Romeo a Julie a kromě toho také tancoval se skupinou Antares a v Prozaickém baletním divadle.

predst-PribehCocoChanel.jpg
  • Příběh Coco Chanel s Libuší Švormovou (©archiv Filipa Sychry)

Před pandemií nemoci Covid 19 hrál v úspěšných zájezdových divadelních inscenacích, mezi nimiž nechyběly tituly Mamzelle Nitouche, Podskalák, Okénko, Nevidím to černě, Čistá kořist ad. Díky tomu mohl střádat herecké zkušenosti vedle známých hereckých osobností, jako jsou Libuše Švormová, Micheala Dolinová, Dana Batulková, Jan Čenský, Petr Štěpánek, Josef Zíma, Jiří Wohanka, Otakar Brousek ml. A vedle dalších i s hereckými legendami jakými byli Květa Fialová, Václav Postránecký, Ladislav Mrkvička. V současnosti je možné jej vidět v jeho vlastní one man show s neobvyklým názvem Burgr s knedlíkem.

FB_IMG_1527677504883.jpg
  • Filip Sychra na MHF Pražské jaro 2018 (©Ivan Malý)

Na počátku 90. let si jej získal šanson a začal vystupovat se sdružením Šanson, věc veřejná. Stal se tak kolegou např. Rudolfa Pellara, Ljuby Hermanové, Aleny Havlíčkové, Milana Jíry, básníka Iva Štuky a vedle oblíbeného novináře Jana Petránka také mnohých dalších. Se sdružením zpívá dál, ale má i své vlastní šansonové recitály.

Velkou část jeho působení zaujímá práce s mluveným slovem. Od poloviny 90. let se jí věnuje jako lektor techniky řeči, následně i herectví a moderátor. Několik let moderoval televizní zpravodajský pořad Metropol TV, v současnosti je jeho hlas slyšet v ranním vysílání rádia Classic Praha, nebo na různých společenských akcích. Namlouvá také audioknihy a mnohé děti a rodiče si jej také dobře pamatují jako postavu Šímy, která k nim promlouvala z podia Rudolfina v hudebně vzdělávacích koncertech PKF Prague Philharmonia dětem.

FB_IMG_1527677696690.jpg
  • Filip Sychra na MHF Pražské jaro 2018 (©Ivan Malý)

Už dvě desetiletí rovněž vystupuje s přednesem melodramu. Kromě jiných úspěchů v tomto žánru získal v roce 2006 první místo v mezinárodní soutěži Zdeňka Fibicha v interpretaci melodramů, kromě jiných melodramů úspěšně ztvárnil např. na MHF Pražské jaro Kabeláčova Osudová dramata člověka (2013) a latinskou kantátu Jana Nováka Dido (2018), nebo přednášel německé verze českých starších a německých nových melodramů na řadě koncertů ve Spolkové republice Německo (2022).

Více prozradí Filip Sychra v pořadu s premiérou ve čtvrtek 18. května v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 21. 5. v 10:00 nebo v úterý 23. 5. ve 22:00.

Úvodní foto: Filip Sychra (©archiv Filipa Sychry)

Podcast