Co na sebe prozradí violoncellista Tomáš Jamník ?

24.5.2017 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Tomáš Jamník začal hrát na violoncello v pěti letech u profesora Mirko Škampy. Později pokračoval ve studiu na hudebním Gymnáziu Jana Nerudy v Praze pod společným vedením Mirko i Martina Škampy. Stal se úspěšným absolventem pražské Akademie múzických umění ve třídě Prof. Josefa Chuchro a svá studia završil na Hochschule für Musik und Theater v Lipsku u Prof. Peter Brunse a na Univesität der Künste v Berlíně u Prof. Jens Peter Maintze.

Pro začátek jeho uměleckého vývoje byla rozhodující spolupráce s Pražským studentským orchestrem pod vedením Mirko Škampy a taktovkou vynikajících dirigentů (např. Jakuba Hrůši, Marko Ivanoviće, Ondřeje Kukala), díky které získal cenné zkušenosti jako sólista na evropských pódiích v Německu, Francii, Slovinsku, Portugalsku a dalších zemích.

V roce 2006 se stal Tomáš Jamník vítězem 58. mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, kde získal i spoustu dalších ocenění (Cena Českého rozhlasu, Cena Olega Podgorného, Cena Nadace Gideona Kleina, Cena Nadace Pro Harmonia Mundi, Cena Nadace Život Umělce aj.). V roce 2011 se stal finalistou a držitelem zvláštní ceny na soutěži Pierre Fourniere Award v Londýně.

Je často zván jako sólista k renomovaným orchestrům. V roce 2010 debutoval s Pražskou komorní filharmonií s Schumannovým violoncellovým koncertem pod taktovkou dirigenta Jakuba Hrůši. V roce 2012 debutoval s Českou filharmonií a dirigentem Eliahu Inbalem s týmž programem. Vystoupil též v Izraeli (Jerusalem Symphony Orchestra), New Yorku (Orchestra of the Southern Finger Lakes) či Španělsku (Orquesta de Córdoba), kde přednesl Dvořákův Koncert h moll a Brahmsův Dvojkoncert a moll.

Více se dozvíte v pořadu Ivana Dlaska Z archívu osobností. Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 25. května v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 28.5. v 10:00 nebo v úterý 30.5. ve 22:00.