Co nového chystá Vilém Veverka

Přední český hobojista o svých nejnovějších projektech.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je přední český hobojista Vilém Veverka.

Vilém Veverka patří k nejrespektovanějším českým interpretům. Absolvoval Pražskou konzervatoř (F. X. Thuri), Akademii múzických umění v Praze (Liběna Séquardtová) a opakovaně se účastnil kurzů významného francouzského hobojisty Jeana-Louise Capezzaliho. Zásadním impulsem v jeho uměleckém rozvoji však bylo účinkování v „Gustav Mahler Jugend Orchester“ a následné studium u předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně. V roce 2003 si Vilém Veverka odnesl vítězství z jedné z nejprestižnějších hobojových soutěží – Sony Music Foundation v Tokiu.

Jako sólista na sebe Vilém Veverka upozornil prováděním soudobé hudby, dnes jeho repertoár zahrnuje díla všech stylových období od baroka po současnost. Spolupracuje s významnými českými i zahraničními orchestry, nahrál a v českých premiérách provedl řadu náročných skladeb druhé poloviny 20. století. Jeho interpretační všestrannost podtrhuje nejen první česká kompletní nahrávka Dvanácti fantazií pro hoboj sólo Georga Philippa Telemanna, ale také první souborné provedení Triových sonát Jana Dismase Zelenky s „Ensemble Berlin-Prag“, který v r. 2011 spolu se členy Berlínské Filharmonie založil.

Vilém Veverka, který se v současnosti profiluje jako sólový a komorní hráč, je primáriem souboru „PhilHarmonia Octet“. V roce 2015 vydal své v pořadí třetí sólové album s hobojovými koncerty J. S. Bacha, A. Vivaldi a G. Ph. Telemanna, v roce 2017 s harfenistkou Kateřinou Englichovou album „Impressions“ a prozatím nejnovějším projektem na poli zvukových nosičů je dvojalbum triových sonát J. D. Zelenky, které Vilém Veverka nahrál společně se členy Berlínské Filharmonie (Ensemble Berlin-Prag).

Více o sobě prozradí v pořadu, který bude mít premiéru ve čtvrtek 3. června v 19:00, reprízy si poslechněte v neděli 6.6. v 10:00 a úterý 8.6. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast