Co poslouchá a chystá klavírní virtuos Ivo Kahánek?

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je Ivo Kahánek, který se na festivalu Dvořákova Praha představí v nejbližší době jako interpret Beethovenova Klavírního koncertu č. 3 c moll společně s Tonhalle-Orchester Zürich pod taktovkou Paava Järviho. V pořadu rádia Classic Praha uvádí výběr klavírních skladeb, a to zejména Antonína Dvořáka, které nahrál pro Supraphon a za která získal mnohá ocenění.

Klavírista Ivo Kahánek patří k nejúspěšnějším českým interpretům současnosti. Po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a pražské AMU si vzdělání doplnil na proslulé londýnské Guildhall School a na řadě mistrovských kurzů.

Ve svých pětadvaceti letech se stal absolutním vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. Kromě sólových recitálů vystupuje pravidelně s renomovanými orchestry (Česká filharmonie, Berlínská filharmonie, BBC Symphony Orchestra, Orchestr WDR Kolín nad Rýnem) a dirigenty (Simon Rattle, Jakub Hrůša, Semjon Byčkov, John Eliot Gardiner, dříve velice často Jiří Bělohlávek).

V roce 2007 provedl na proslulém londýnském festivalu BBC Proms Klavírní koncert č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. V listopadu 2014 vystoupil jako teprve druhý český klavírista v historii (po Rudolfu Firkušném) s Berlínskou filharmonií, a to pod taktovkou Sira Simona Rattla. Na svém kontě má řadu ceněných nahrávek s díly Fryderyka Chopina, Leoše Janáčka aj.

Jeho CD s klavírními koncerty Dvořáka a Martinů ocenil prestižní britský hudební časopis BBC Music Magazine jako nahrávku roku v kategorii Koncert, za sólové provedení kompletního klavírního Dvořákova díla obdržel nominaci na Cenu International Classical Music Award, Opus Klassik a na jaře 2022 získal za tuto nahrávku také Cenu Anděl.

Kromě rozsáhlé pedagogické činnosti v rámci HAMU, MenArtu či NF Harmonie se chystá na koncerty do Francie a v září 2023 se chystá na provedení Beethovenova Klavírního koncertu č. 3 c moll na festivalu Dvořákova Praha s prestižním Tonhalle Orchester Zürich pod taktovkou Paavo Järviho. V prosinci ho mimo jiné čeká klavírní recitál v pražském Rudolfinu se skladbami Antonína Dvořáka, Franze Schuberta, Maurice Ravela a Viktora Kalabise.

Další podrobnosti prozradí Ivo Kahánek Ivanu Dlaskovi v dalším dílu pořadu Z archivu osobností s premiérou ve čtvrtek 7. září v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 10. 9. v 10:00 nebo v úterý 12. 9. ve 22:00.

Foto: Ivo Kahánek (©Mona Martinů)

Podcast