Co poslouchá barytonista Jiří Brückler

Z archívu osobností

Sólista opery Národního divadla Jiří Brückler se narodil v roce 1984 v Liberci. Na Pražské konzervatoři studoval zpěv pod vedením Jiřího Kotouče a od roku 2008 pokračoval ve studiích na HAMU v Praze u Romana Janála. Je vítězem Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech za rok 2008 v kategorii Junior.

Od roku 2004 hostoval ve Státní opeře Praha ve Dvořákově Rusalce a Pucciniho Turandot, od sezóny 2010/2011 ve Verdiho Rigolettovi a Bizetově Carmen. V divadle F. X. Šaldy v Liberci ztvárnil Silvia v Leoncavallových Komediantech a Moralese v Bizetově Carmen. Za roli Silvia byl zařazen do širší nominace na Cenu Thálie za rok 2009. V létě 2011 a 2012 ztvárnil tutéž roli pro MHF Český Krumlov po boku Josého Cury v roli Cania.

V sezoně 2011/2012 přijal angažmá ve Státní opeře Praha, od roku 2012 je sólistou Opery Národního divadla a Státní opery. Nastudoval zde např. Rodriga ve Verdiho Donu Carlovi, Figara v Rossiniho Lazebníku sevillském, Dandiniho v Rossiniho Popelce, Hraběte Almavivu v Mozartově Figarově svatbě, Alberta v Massenetově Wertherovi, Silvia v Leoncavallových Komediantech, Papagena v Mozartově Kouzelné flétně, Pinga v Pucciniho Turandot, Adolfa ve Dvořákově Jakobínovi, Mercutia v Gounodově Romeovi a Julii, Maestra v Donizettiho Poprasku v opeře, Haraštu v Janáčkových Příhodách lišky Bystroušky, Čekunova v Janáčkově opeře Z mrtvého domu, Henryho Cuffa v Brittenově Glorianě a mnoho dalších.

Za roli Rodriga ve Verdiho Donu Carlovi byl nominován na Cenu Thálie za rok 2013. V říjnu 2017 ztvárnil roli Masetta ve ve slavnostním představení Mozartova Dona Giovanniho, pod vedením Maestra Plácida Dominga. 

Jiří Brückler je pravidelným hostem Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde ztvárnil titulní roli v Čajkovského Evženu Oněginovi, Franka v Pucciniho Edgarovi, Silvia v Leoncavallových Komediantech a Pseudola v Martinů Vojákovi a tanečnici.

Hostuje také v Národním divadle Brno (Gilgameš v Martinů Eposu o Gilgamešovi, Ping v Pucciniho Turandot, Valentin ve Faustovi a Markétě, Aeneas v Purcellově Didoně a Aeneovi, Morales v Bizetově Carmen) i na dalších českých scénách.

Na podzim tohoto roku se nově představí v Libereckém divadle, jako Dandini v Rossiniho opeře Popelka, na prosinec chystá s tenoristou Štefanem Margitou a sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou Vánoční turné XMas Gala a na únor 2019 připravuje roli Rodriga ve Verdiho Donu Carlovi v Národním divadle v Brně.

Více o sobě prozradí Ivanu Dlaskovi v dalším díle pořadu Z archívu osobností. Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 18. října v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 21.10. v 10:00 nebo v úterý 23.10. 2018 ve 22:00.

Podcast