Co poslouchá barytonista Martin Bárta ?

28.3.2018 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude barytonista Martin Bárta.

Martin Bárta pravidelně hostuje na scénách ND v Praze (Macbeth, Nabucco, Rigoletto, Přemysl, Revírník, Hrabě Kapulet, Don Giovanni, Almaviva, Fotis, Kalina, Přemysl, Prus, Ďábel, Robert Cecil, Absalon), ND v Brně (Don Giovanni, Escamillo, Nabucco, Germont, Amonasro), SND v Bratislavě (Don Giovanni, Silvio) DJKT v Plzni (Macbeth) a v NDM Ostrava: Ruprecht v Ohnivém andělu, Lord Nottingham v opeře Robert Devereux, Germont v La traviatě, Tausendmark v opeře Braniboři v Čechách a Kalina v opeře Tajemství.

V červnu 2017 ztvárnil postavu Telramunda ve Wagnerově Lohengrinu v koprodukci Opery Národního divadla v Praze a Bayreuthu. V říjnu 2017 vytvořil roli Jaga ve Verdiho Otellovi v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v březnu roku 2018 na role Borise Izmajlova a v květnu vytvoří zde postavu Germonta ve Verdiho Traviatě. Na konci sezony 2017/2018 vytvoří opět postavu Nabucca v nové produkci Národního divadla v Praze v režii Josého Cury.

V roce 2015 v National opera du Rhin ve Strasbourgu ztvárnil Barona Pruse (Věc Makropulos) v režii Roberta Carsena a roli Harašty v Příhodách lišky Bystroušky.

Na podzim 2017 vystupoval v Opéra Bastille v Paříži v Janáčkově opeře Z mrtvého domu. Rok 2018 v zahraničí bude věnován wagnerovským postavám – na jaře 2018 ho čeká role Klingsora v Parsifalovi v Opeře v Chemnitz, na podzim role Telramunda v nové produkci opery Lohengrin tamtéž. Výhledově na něj čeká i postava Wotana  z opery Valkýra. Na podzim 2018 vystoupí jako Baron Prus s Vlámskou operou pod taktovkou Tomáše Netopila na  festivalu Janáček Brno 2018.

Poslouchejte ve čtvrtek 29. března nebo v neděli 1.4. v 10:00 a úterý 3.4. ve 22:00.