Co poslouchá barytonista Vratislav Kříž

5.10.2016 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je operní pěvec barytonista Vratislav Kříž.

Zpěv vystudoval na pražské konzervatoři. Po čtyřech letech působení v opeře Státního divadla v Ústí nad Labem byl angažován v letech 1987-2010 jako sólista opery Národního divadla v Praze. Vytvořil zde řadu význačných rolí ve světových operách, např. Posa (Verdi: Don Carlos), Enrico (Donizetti: Lucia di Lammermoor), titulní role Mozartova Dona Giovanniho, Čajkovského Tomskij (Piková dáma) a titulní role Evžena Oněgina. V současné době zde vystupuje jako Smetanův Přemysl (Libuše), Kalina (Tajemství) a Tomeš (Hubička), Janáčkův Stárek (Její pastorkyňa), ze světových oper Bizetův Escamillo (Carmen), Pucciniho Marcello (Bohéma) a Cesare Angelotti (Tosca) a Mozartův Hrabě Almaviva (Figarova svatba). 
Vratislav Kříž vystupuje i na mezinárodních operních scénách, několikrát zpíval v Japonsku v rámci turné Národního divadla (Don Giovanni, Figarova svatba). V letech 1999-2001 byl pozván k účinkování v Teatro di Lirico v Cagliari na Sardinii.

Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 6. října v 19 hodin, reprízy si můžete poslechnout v neděli 9.10. v 10:00 a v úterý 11.10. ve 22:00.