Co poslouchá dirigent baletu ND ?

6.1.2016 / Z archivu osobností / Martina Klausová
Prvním hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností v novém roce je dirigent baletu ND v Praze Václav Zahradník.
Václav Zahradník pochází z hudební rodiny, jeho otcem byl známý český hudební skladatel a dirigent Václav Zahradník, který složil mimo jiné hudbu k oblíbeným českým filmům Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo S tebou mě baví svět. Vystudoval Konzervatoř v Teplicích, obor klavír a dirigování. Po studiu pracoval jako korepetitor a klavírista v baletu Národního divadla v Praze, odkud po 7 sezonách odešel do Státní opery Praha, kde řadu let působil jako korepetitor baletního souboru, a od sezony 2011/ 2012 se stal také dirigentem baletních představeních. Jeho první dirigentskou příležitostí bylo představení baletu Giselle (v titulní roli s Dariou Klimentovou).
Jako dirigent spolupracoval také s Plzeňskou filharmonií, se kterou připravil výroční koncert rockové skupiny Arakain (z tohoto koncertu bylo natočeno CD&DVD). Působí také jako skladatel a vytváří hudební aranže, spolupracuje s mnoha interprety klasické i popové hudební scény.
Od sezony 2012/13 působí jako dirigent a korepetitor Baletu ND (Labutí jezero, Don Quijote, Giselle, Šípková Růženka, Amerikana III).
Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 7. ledna 2016 v 19:00, reprízy si poslechněte v neděli 10.1. v 10:00 a v úterý 12.1. ve 22:00.