Co poslouchá hobojista Jan Adamus ?

Z archívu osobností

Umění Jana Adamuse zazářilo poprvé v Mezinárodní soutěži Pražského jara 1977, kde si interpret vydobyl první cenu a titul laureáta. Vítězství v této soutěži mu otevřelo cestu na koncertní pódia doma i v zahraničí. Jan Adamus spolupracoval s významnými umělci (Jiří Bělohlávek, Jiří Kout, Petr Altrichter, Vladimír Válek, Jiří Stárek, Václav Smetáček, Josef Špaček, Ildiko Raimondi a Küchl Quartett) a koncertoval ve významných hudebních centrech Evropy - Vídeň, Salzburg, Berlín, Mnichov, Amsterdam, Moskva atd.

S Josefem Sukem spoluúčinkoval v Bachově Dvojkoncertu na Pražském jaru 1985. V roce 1997 premiéroval na Pražském jaru "Concertino pro hoboj a malý orchestr" skladatele Jana Klusáka, za doprovodu Talichova komorního orchestru.

Jan Adamus objevil na zámku v Českém Krumlově hobojové koncerty Carlo Besozziho a v jeho podání, za doprovodu Pražského komorního orchestru, zazněl jeden z těchto koncertů na festivalu v Českém Krumlově.

V roce 1999 spolupracoval jako sólista s Filharmonickým komorním orchestrem z Mnichova (Philharmonisches Kammerorchester München) ve Španělském sále Pražského hradu.

Jan Adamus natočil několik hobojových koncertů ve spolupráci s dirigenty Jiřím Bělohlávkem (Kramář, Mozart) a Petrem Altrichtrem (Jírovec, Rejcha, Družecký). Pro firmu GZ Loděnice natočil Besozziho hobojové koncerty (spolu s Pražským komorním orchestrem) a "Barokní hobojové koncerty" (Vivaldi, Bach, Händel, Albinoni). V roce 1998 natočil doposud nejrozsáhlejší komplet hobojových koncertů (Haydn, Mozart, Kramář) s Komorními sólisty České filharmonie, pod taktovkou Vladimíra Válka.

V současnosti se Jan Adamus věnuje také dirigování. Studoval soukromě u Leoše Svárovského, profesora pražské AMU. Je také činný v oblasti organizování koncertů, v roce 2013 působil jako umělecký ředitel „Festivalu Mitte Europa“.

A jakou hudbu rád poslouchá ? Prozradí v dalším díle pořadu Ivana Dlaska Z archívu osobností. Premiéra je připravena na čtvrtek 8. září v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 11.9. v 10:00 a v úterý 13.6. ve 22:00.

Podcast