Co poslouchá houslistka Gabriela Demeterová

30.11.2016 / Z archivu osobností / Martina Klausová
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je houslistka Gabriela Demeterová.

Gabriela Demeterová vystudovala pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze u prof. Nory Grumlíkové. Dále pak absolvovala postgraduální studium na Královské hudební akademii v Dánsku u prof. Marty Líbalové. Během studií se pravidelně účastnila mistrovských interpretačních kurzů po celém světě. Již řadu let se intenzivně věnuje studiu barokní hudby a její interpretaci na moderním nástroji s použitím dobových prvků.

Účastnila se mnoha soutěží doma i v zahraničí a získala řadu ocenění, např. na Kocianově houslové soutěži v České republice. Získala jako první Češka titul finalistky na Mezinárodní soutěži Yehudi Menuhina ve Folkestonu v Anglii . V roce 1993 vyhrála všechny hlavní ceny včetně titulu absolutního vítěze a zvláštní ceny za nejlepší interpretaci díla J.S. Bacha, to vše poprvé v historii této prestižní soutěže. Je také držitelkou druhé ceny, titulu laureáta a ceny Hlavního města Prahy v houslové soutěži Pražského jara. Dvakrát ji byla udělena prestižní cena „Premier Prix“ Českého hudebního fondu, za dosažená vítězství a reprezentaci české kultury na světových soutěžích. Byla nominována na „Talent roku“ ceny časopisu Harmonie. Její videoklipy jako jedny z prvních v oblasti vážné hudby získaly nominaci a prestižní ocenění „Pecka roku“ udělované každoročně asociací AČRA.

Gabriela Demeterová koncertuje v Evropě, USA, Jižní Americe i Japonsku. Spolupracuje s významnými tělesy a dirigenty po celém světě. K úspěšným koncertům patří například Dvořákův houslový koncert s dirigentem Liborem Peškem v pražském Rudolfinu, na jehož základě získala exkluzivní smlouvu u Supraphonu, nebo debut v Clowes Hall v americkém Indianapolisu, kde z nejvýznamnějších amerických komorních orchestrů The Indianapolis Chamber Orchestra pod taktovkou šéfdirigenta Kirka Trevora. Ve Spojených státech amerických vystupovala též na proslulém festivalu The Summer Music Festival v hlavním městě státu Missouri v Columbii. Hrála také s obrovským ohlasem Dvořákův houslový koncert v Mexico City s orchestrem Orquesta Filarmónica de la UNAM pod taktovkou šéfdirigenta Zuohuang Chena v sále UNAM. Koncerty byly živě přenášeny mexickou televizí po celé Latinské Americe. S vlastním komorním souborem pravidelně pořádá vánoční koncertní turné po Japonsku.

Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 1. prosince v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 4.12. v 10:00 nebo v úterý 6.12. ve 22:00.