Co poslouchá jazzman Milan Svoboda ?

30.3.2016 / Z archivu osobností / Martina Klausová
V dalším déle pořadu Z archívu osobností vyzpovídá Ivan Dlask jazzmana Milana Svobodu.

Milan Svoboda patří mezi přední osobnosti české hudební scény. Jako jazzový pianista a bandleader si získal velké mezinárodní renomé. Jeho tvůrčí záběr, jako skladatele a dirigenta,  je velmi široký, od moderního jazzu přes muzikál, filmovou a scénickou hudbu až k soudobé hudbě vážné. Narodil se v roce 1951 v Praze. Je absolventem varhanního oddělení Konzervatoře v Praze, studoval muzikologii na Filosofické fakultě University Karlovy, kompozici na pražské AMU a jako stipendista působil v USA na Berklee College of Music v Bostonu.
V roce 1974 založil svůj první jazzový orchestr PRAŽSKÝ BIG BAND, který se významně zapsal do historie nejenom českého, ale i evropského jazzu. Jako dirigent stál později v čele Česko/Polského big bandu sestaveného ze špičkových sólistů zvučných jmen obou zemí. V 90 letech vedl  kreativní jazzový orchestr KONTRABAND. V současné době opět diriguje  obnovený Pražký Big Band v plném obsazení a pravidelně vystupuje s vlastním kvartetem.

Premiéra je připravena nčtvrtek 31. března v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 3.4. v 10:00 a v úterý 5.4. ve 22:00.