Co poslouchá kapelník Václav Hybš ?

20.11.2019 / Z archivu osobností / Martina Klausová
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je dirigent a aranžér Václav Hybš.

Václav Hybš se narodil v Polici nad Metují. Prvním hudebním nástrojem, na který se učil hrát, byl klavír v 7 letech. V l0ti letech začal ještě studovat hru na housle, ale jen krátkou dobu. Ve l2ti letech začal hrát pod dohledem dědečka na trumpetu a v l5ti letech (v r.1950) byl přijat na konzervatoř, hlavní obor trubka. Konzervatoř absolvoval úspěšně v roce 1955.

První angažmá měl již v době studií v různých hudebních tělesech, v pražských kavárnách, varieté, cirkus Praga a pod. Nejvýznamnější bylo působení v r.1 953 Poděbradech v Lázeňském orchestru. V roce 1954 nastoupil do Orchestru Zdeňka Bartáka, v té době druhý nejznámější orchestr po K.Vlachovi. V roce 1955 získal angažmá v Orchestru Ladislava Bezubky, se kterým absolvoval dvouměsíční hostování v Moskvě u příležitosti československé výstavy.

V letech 1955-1957 následovala vojenská služba, kde působil hlavně ve vojenské kapele v Opavě. Po vojně nastupuje do Orchestru Kamila Hály a Josefa Posledního. V té době již aranžoval skladby pro různé orchestry. V roce 1960 založil Karel Krautgartner Taneční orchestr československého rozhlasu (TOČR), kam Václav Hybš nastoupil jako člen orchestru a působil tam až do roku 1969.

V roce 1962-64 v divadle ROKOKO vznikl samostatný orchestr Václava Hybše a když po r. 1969 Václav Hybš z TOČRu odešel, rozšířil jej a začal působit na populární scéně vedle orchestru K. Vlacha, TOČRu, G. Broma. Pro svůj orchestr i sólisty také aranžoval všechny skladby, které společně uváděli. V těchto letech začala i stálá spolupráce s televizí, rozhlasem, Supraphonem. Jako první začal spolupracovat i s umělci tzv. vážné hudby a především s houslistou Josefem Sukem natočil 3 LP, které pronikly na trh západní Evropy, ale i Ameriky, Japonska.

Jako první začal pořádat vánoční koncerty s vánočními písněmi a koledami. Orchestr působil také v zahraničí, např. v pařížské Olympii, v Montrealu, turné po Švýcarsku, Sovětském svazu, v Německu, v Rakousku (zejména na plesech vídeňských filharmoniků - naposled v roce 2002). Natočil řadu LP, CD a MK, které byly vydávány u nás i v zahraničí.

Obdržel Zlatou desku od firmy Supraphon za 2 miliony prodaných nosičů, Zlatou desku od firmy Edit za nejprodávanější vánoční LP,CD a MK "České vánoce" a Zlatou desku od firmy Multisonic za "Zlaté hity operety". Od devadesátých let, kdy vystoupil z Pragokoncertu, funguje pod svojí agenturou.

Více o sobě a své oblíbené hudbě více prozradí v pořadu, který má premiéru čtvrtek 21. listopadu v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 24.11. v 10:00 nebo v úterý 26.11. ve 22:00.