Co poslouchá Kateřina Winterová

17.4.2019 / Z archivu osobností / Martina Klausová
Kateřina Winterová patří mezi hrstku českých osobností, které se dokázaly prosadit v herecké i hudební sféře. Je známá především jako herečka Národního divadla, ale také jako zpěvačka nejen v Česku známé kapely Ecstasy of Saint Theresa, která se zaměřuje na alternativní elektro-ambientně laděnou hudbu.

Kateřina Winterová absolvovala hudebně-dramatické oddělení na Pražské konzervatoři, které úspěšně zakončila v roce 1996. V té době již měla za sebou zkušenosti v podobě hostování v pražském Divadle pod Palmovkou a měla na svém kontě první malou filmovou roličku v Olmerově NAHOTĚ NA PRODEJ (1993). Po ukončení studia hrála v letech 1996 až 1998 v Klicperově divadle v Hradci Králové a příležitostně začala hostovat i v Národním divadle v Praze, aby zde od roku 1998 získala stálé angažmá a věhlas v divadelním světě, který korunovala nominací na Cenu Alfréda Radoka i cenu Thálie za rok 2010 díky roli Nory v inscenaci Co se stalo, když Nora opustila manžela. Dále se objevila např. v Shakespearových inscenacích Hamlet, Mnoho povyku pro nic, v roli Julie ve hře Romeo a Julie či ve Stroupežnického Našich furiantech. 

V roce 1996 si zahrála v Ondříčkově filmu ŠEPTEJ, v debutu Marcela Bystroně CABRIOLET (2001), následovalo několik televizních rolí včetně seriálu z produkce HBO Česká republika TERAPIE (2011), také se objevila v komedii SIGNÁL (2011) a brzy se objeví v dramatu BEZ DOTEKU (2012).

Své pěvecké kvality Kateřina Winterová zúročila v roce 2002 cenou Anděl, která je udělována Akademií populární hudby. Kromě účinkování v kapele Ecstasy of Saint Theresa, kde působí od roku 1997, se zapsala také do povědomí vyznavačů české hip-hopové scény, díky hostování v písních známých českých raperů Vladimíra 518 (PSH) a DJ Wiche či v hip-hopovém klipu natočeném pro BESIP s názvem Dávej bacha!, nabádajícím především mladé řidiče k opatrnosti za volantem.

Jakou hudbu ráda poslouchá, prozradí Ivanu Dlaskovi v dalším díle pořadu Z archívu osobností. Pořad má premiéru ve čtvrtek 18. dubna v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 21.4. v 10:00 nebo v úterý 23.4. ve 22:00.

Foto: Lucie Robinson