Co poslouchá sopranistka Gabriela Beňačková

4.7.2018 / Z archivu osobností / Martina Klausová
V dalším díle pořadu Z archívu osobností si bude Ivan Dlask povídat o jejích hudebních láskách se světově proslulou slovenskou sopranistkou s českým občanstvím Gabrielou Beňačkovou.

Gabriela Beňačková od roku 1970 působila jako sólistka Národního divadla v Praze, kde zpívala mnohé role českého, ruského a italského repertoáru. Od roku 1974 byla současně sólistkou Vídeňské státní opery a Metropolitní opery v New Yorku. Velkých úspěchů dosáhla též v londýnské Covent Garden a na dalších operních scénách (Salzburg, Kolín nad Rýnem). Nahrála řadu vlastních operních kompletů a byla sólistkou na mnoha nahrávkách vokálně-symfonického repertoáru, který také prezentovala koncertně.

Je pravděpodobně nejslavnější představitelkou Janáčkovy Jenůfy a Káti Kabanové. V těchto jejích vrcholných umělecké rolích se představila prakticky po celém světě. Její stříbrný soprán dokonale plného zabarvení, lehkost a přesvdčivost přednesu si získal mnoho obdivovatelů. Šíře jejího repertoáru je neobvyklá, pouze jednou však zpívala roli Libuše ve stejnojmenné Smetanově opeře a to v roce 1983 při znovuotevření budovy Národního divadla v Praze. Nezapomenutelné je propůjčení jejího hlasu postavě Emy Destinnové (hrála ji Božidara Turzonovová) v životopisném filmu Božská Ema.

Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 5. července v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 8.7. v 10:00 nebo v úterý 10.7. ve 22:00.