Co poslouchá sopranistka Zuzana Marková?

Ve světě velmi dobře známá česká sopranistka vkročila na pražská divadelní prkna teprve letos. Během podzimu 2023 ztvární v pražské Státní opeře několikrát Violettu Valéry ve Verdiho Traviatě a ve Stavovském divadle Donnu Annu v Mozartově Donu Giovannim.

Mladá česká umělkyně již během své kariéry stihla zazářit na mnoha prestižních scénách a opakovaně se na ně i vrací: např. Pařížská opera, Královská opera Covent Garden v Londýně, Unter den Linden v Berlíně, Kolín nad Rýnem, Frankfurt, benátská La Fenice, nyní v létě excelovala v roli Gildy v Římě. V rozhovoru prozradila, jak vzpomíná na hostování na těchto scénách a které příležitosti ji čekají v nejbližší době. Dozvíte se i zajímavosti, jak přistupuje ke studiu role.

Zuzana Marková vystudovala na Pražské konzervatoři široké spektrum oborů – od dirigování přes klavír po zpěv. V tom se dále zdokonalovala v Itálii. V rodné Praze se v operních produkcích La traviaty a Dona Giovanniho představí úplně poprvé, zatím zde vystupovala jen koncertně.

Sopranistka Zuzana Marková debutovala v Opeře Národního divadla 23. 9. 1996 v roli Malé Bystroušky (Příhody lišky Bystroušky) a po řadě dalších sólových dětských rolí, mj. v představeních Dětské opery Praha, se do ND vrátila 8. 6. 2006 v nové opeře The Angels Lukáše Hurníka v roli Svaté Cecílie.

O Zuzaně Markové se zahraniční kritika vyjádřila, že jako jediná česká sopranistka „dokáže rozpálit italský oheň“. Repertoár Markové se vskutku točí zejména kolem italských oper: ve světové konkurenci se dokázala prosadit jako Verdiho Violeta v La traviatě a Gilda v Rigolettovi, Donizettiho Lucia di Lammermoor, Anna Bolena a Elvíra v Puritánech nebo Clorinda v Rossiniho Popelce. Je vyhledávanou hvězdou v mnoha italských divadlech (Benátky, Florencie, Janov, Řím, Palermo, Neapol), miluje ji publikum v Pařížské národní opeře, ve Vídeňské státní opeře, Berlínské státní opeře, v Los Angeles či na festivalech ve Wexfordu a Avignonu.

Zuzana Markova v Traviate Statni opera 27.8.2023, archiv Opera ND.jpg
  • Zuzana Marková v Traviatě, Státní opera 27.8.2023 (©archiv Opery ND)

Zuzana Marková se narodila v Praze. Profesionálně na jevišti debutovala ve svých 16 letech v roli Františky (E. F. Burian: Opera z pouti) v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. V únoru 2014 narychlo zastoupila nemocnou sopranistku v marseillské opeře, a to ve svém osobním debutu v titulní roli Donizettiho Lucie di Lammermoor. Portál Forum Opera se o výkonu mladé sopranistky rozepsal v superlativech v recenzi nazvané „Zrodila se hvězda“; v následujících letech umělkyni přibyla celá řada obdobných velmi pochvalných kritik. K nejnovějším úspěchům se v řadí Elvíra (Donizetti: Puritáni) v Lutychu, Norina (Donizetti: Don Pasquale) v londýnské Covent Garden, Gilda (Verdi: Rigoletto) ve Frankfurtu nad Mohanem a v Areně di Verona, Violetta (Verdi: La traviata) v Bologni a v Toulouse, na podzim 2022 se podílela na turné Andrey Bocelliho, v červenci 2023 ztvárnila Lucii di Lammermoor v Kolíně nad Rýnem a v létě 2023 s velkým úspěchem Gildu ve Verdiho opeře Rigoletto v Římské opeře. K roli Donny Anny se vrátí na jaře 2024 do benátské La Fenice.

Více o svých současných aktivitách i oblíbené hudbě prozradí Zuzana Marková v dalším dílu pořadu Z archivu osobností Ivanu Dlaskovi ve čtvrtek 14. září v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 17.9. v 10:00 nebo v úterý 19. 9. ve 22:00.

Úvodní foto: Zuzana Marková (©Ondřej Košík)

Podcast