Co rád poslouchá Petr Vronský ?

3.8.2016 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Hudba v miléniu je dirigent Petr Vronský.

Původně úspěšný houslista (vítěz soutěže Beethovenův Hradec 1964) Petr Vronský začal svou dirigentskou dráhu v roce 1971 v plzeňské opeře, odkud přešel v roce 1974 do Ústí nad Labem jako šéf operního souboru. 
Pro jeho umělecký rozvoj byly důležité úspěchy v dirigentských soutěžích v Olomouci (1970), Besançonu (1971) a v Berlíně v soutěži H. von Karajana (1973). V roce 1978 se stal dirigentem a v letech 1983–1991 šéfdirigentem Státní filharmonie Brno, s níž hostoval v mnoha zemích Evropy a v Japonsku. V letech 2002–2005 byl šéfdirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava, s níž absolvoval řadu zahraničních turné (např. Japonsko, Španělsko, Rakousko, Německo, Polsko).
Od sezony 2005/2006 je čestným šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc a působí jako docent oboru dirigování na hudební fakultě pražské AMU. Pravidelně diriguje přední světové orchestry včetně Antverpského královského filharmonického orchestru, Berlínských symfoniků, Devlet Senfoni Orchestrasi Istanbul, Metropolitan Orchestra Tokyo, Filharmonického orchestru Rio de Janeiro, Mnichovského rozhlasového orchestru, Petrohradského filharmonického orchestru atd.
Spolupracuje také s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a s operními scénami doma (Národní divadlo Praha, Státní opera Praha, Janáčkova opera Brno, Divadlo J. K. Tyla Plzeň) i v zahraničí (Kammeroper Wien, Dance Theatre Haag). V sezoně 2009/2010 navázal spolupráci s Jerusalem Symphony Orchestra, s nímž provedl koncerty v Jeruzalémě a Tel Avivu.
Jeho repertoár zahrnuje přes dvě stě klasických, moderních, operních a symfonických děl.
Je považován za všestranného dirigenta širokého záběru s mimořádným temperamentem a citem pro interpretaci.

Poslouchejte ve čtvrtek 4. srpna nebo v neděli 7.8. v 10:00 a úterý 9.8. ve 22:00.