Co si rád poslechne dirigent Jan Kučera ?

25.3.2015 / Z archivu osobností

Tentokrát přijal pozvání Ivana Dlaska do jeho pořadu Z archívu osobností dirigent, hudební skladatel, klavírista Jan Kučera.

Dirigent, ale také skladatel a klavírista Jan Kučera (*1977) absolvoval na Pražské konzervatoři ve třídě B. Řehoře skladatelský a u M. Němcové a M. Košlera dirigentský obor, ve kterém ho později na HAMU vedl V. Válek. V rámci absolventského dirigentského koncertu v roce 2002 debutoval se SOČRem a provedl v premiéře své tři symfonické básně na motivy českých spisovatelů (M. Kundera, B. Hrabal, J. Kolář).

Jako skladatel zasahuje do několika žánrových oblastí. Tvoří kompozice symfonické, komorní, písňové, zároveň píše scénickou hudbu k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén. Plodná je jeho tvorba v oblasti aranžérské – pro silvestrovský koncert České filharmonie 2003 upravil písně J. Ježka a písně z českých filmů, které později provedl s řadou českých orchestrů. Ve své tvorbě se nevyhýbá ani jazzu. 

Od roku 2002 využíval J. Kučera příležitostí, které mu jako svému asistentovi v SOČRu nabízel šéfdirigent V. Válek. Dnes spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru natočil či veřejně realizoval více než 100 symfonických děl soudobých českých či zahraničních autorů, často v premiéře. 

Doprovázel mnohé výtečné sólisty (R. Baborák, M. Fukačová, B. Giltburg, V. Hudeček, E. Indjic, S. Jaffé, D. Pecková, O. Sauter, B. Schmid). Vedle evropských zemí koncertoval například v Japonsku, USA či Spojených arabských emirátech. 

Se SOČRem a ve spolupráci s věhlasným tanečním souborem Compagnie Marie Chouinard z Kanady provedl v červnu 2007 v Sazka Aréně Stravinského Svěcení jara (v rámci festivalu Tanec Praha). V téže době získal v dirigentské soutěži Pražského jara čestné uznání. V říjnu 2007 se SOČRem úspěšně vystoupil v Musikvereinu ve Vídni. Společně účinkovali i na japonském turné a v letech 2008–2010 byl J. Kučera angažován jako dirigent rozhlasových symfoniků. U příležitosti českého předsednictví EU 2009 natočil s rozhlasovým orchestrem pro Supraphon hymny 27 členských států Evropské unie. V rámci svatováclavských oslav 2010 zrekonstruoval původní partituru O. Nedbala a J. Křičky k němému filmu Svatý Václav z roku 1929, hudbu se SOČRem nově natočil na DVD a následně živě provedl s projekcí v Rudolfinu. V březnu 2012 představil na American University, College of Arts & Sciences ve Washingtonu díla soudobých českých autorů, včetně skladeb vlastních. I nadále pokračuje jeho spolupráce s významnými orchestry. Od sezóny 2015-16 bude působit jako šéfdirigent u Karlovarského symfonického orchestru.

Pořad vysíláme v premiéře ve čtvrtek 26.března v 19:00 hodin, reprízy v pátek 27. 3. ve 12:00 hodin a v úterý 31. 3. ve 22:00 hodin.

Kučera

 Kučera