Gentleman v bílém plášti s motýlkem

Jakou hudbu má rád přednosta kardiocentra pražského IKEMu prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. ?

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude přednosta kardiocentra pražského IKEMu prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc..

Prof. Jan Pirk pracuje IKEMu od 1. října 1974, kdy vyhrál konkurz na místo vědeckého aspiranta. Zabýval se žilními štěpy a v roce 1978 se stal kandidátem lékařských věd, o deset let později získal doktorát. V letech 1983 - 1984 absolvoval stáž ve Spojených státech, v roce 1990 působil v dánském Odese.

V roce 1991 se stal přednostou Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEMu, o čtyři roky později pak i přednostou celého Kardiocentra IKEMu. Roku 1991 provedl první transplantaci srdce. V roce 1997 se stal docentem a byl mu udělen titul nejlepšího manažera ve zdravotnictví.

V dubnu 2012 jeho tým nahradil českému pacientovi, hasiči Jakubu Halíkovi, srdce dvěma čerpadly. Pacient poté čekal na transplantaci, ale v říjnu téhož roku zemřel na selhání jater a ledvin. Ačkoli se pro něj nepodařilo najít vhodného dárce srdce, léčba tohoto pacienta podle Pirka posunula světovou medicínu. Před českými lékaři obdobný zákrok provedli jen jejich kolegové v americkém Texasu, ale jejich pacient již po týdnu zemřel.

Od roku 2013 je členem Učené společnosti ČR.

Ročně prof. Pirk se svým týmem uskuteční asi 250 operací srdcí, dříve to bývalo i 330. Za jeho život jich bylo asi 7000, kromě toho má za sebou přes 300 úspěšných transplantací srdcí (data z r. 2017). Tato čísla ho řadí k vysoce uznávaným operatérům srdcí v Evropě. Provádí také bezkrevní zákroky, tzn. že operuje bez použití krevní transfuze.

Prof. Pirk je vášnivým sportovcem, má za sebou mnoho dálkových závodů v běhu i jízdě na běžkách. Už od dětství je fanouškem SK Slavia Praha. Mezi jeho záliby patří i historická vozidla, vlastní několik Velorexů.

Jak nahlíží na současnou dobu a jakou má rád hudbu prozradí v pořadu, který má premiéru ve čtvrtek 22. července v 19:00, reprízy si poslechněte v neděli 25.7. v 10:00 a úterý 27.7. ve 22:00.

Foto: Wikipedie (Tomáš Štec)

Podcast