Hudební lásky Kateřiny Kněžíkové

18.7.2019 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Sopranistka Kateřina Kněžíková pochází ze Severní Moravy. V roce 2007 absolvovala Pražskou konzervatoř a v roce 2010 ukončila studia na Hudebním a tanečním fakultě Akademie múzických umění v Praze. Je laureátkou řady soutěží a přehlídek, např. Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

V roce 2005 debutovala v Národním divadle v Praze a od roku 2006 je stálou členkou ansámblu. Její operní repertoár zahrnuje Mozartovské a belcantové role jako Susanna (Le nozze di Figaro), Elvira, Zerlina (Don Giovanni), Vitellia (La Clemenza di Tito), Despina (Cosí fan tutte), Pamina (Die Zauberflöte), Adina 'elisir d'amore'), Norina (Don Pasquale), Juliette (Roméo a Juliette), Marguerite (Faust) a mnoho dalších.

Hostovala v divadle JK Tyla v Plzni, v Národním divadle Moravskoslezského v Ostravě, v divadle F. X Šaldy v Liberci, ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, v Divadle Caen, v Opéra Royal de Versailles, v Royal Theatre de la Monnaie v Bruselu a v Opérii de Dijon.

Spolupracovala s režiséry jako je D. Beneš, Karl-Ernst a Ursel Herrmann, J. Heřman, L. Keprtová, L. Moaty, J. Nekvasil, V. Věžník aj. V rámci své profesionální koncertní a operní činnosti spolupracovali s dirigenty jako S. Baudo, J. Bělohlávek, A. Fisch, J. Gaffigan, M. Guidarini, M. Honeck, HM Förster, J. Hrůša, R. Jindra, V. Luks, E. Mazzola, J. Nelsona nebo T. Netopila jako významných hudebních těles, jakými jsou Symfonický orchestr BBC, Camerata Salzburg, Collegium 1704, Česká filharmonie, Hessischer Rundfunk Frankfurt nad Mohanem, PKF - Prague Philharmonia, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a mnoho dalších.

Vedle provádění operních a symfonických děl se zabývá i komorními a písňovými koncerty ve spolupráci s Davidem Švecem a Kateřinou Englichovou.

Pravidelně vystoupí na prestižních mezinárodních festivalech u nás iv zahraničí (Festival Anima Mundi v Pise, MHF Dvořákova Praha, MHF Janáčkův máj, MHF Pražské jaro, MF Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival, Struny podzimu, Festival La Chaise-Dieu, Festival Rencontres Musicales de Vétzelay, Festival Baroque de Pontoise, Hudební most Praha - Drážďany, Uckermärkische Musikwochen, Tage Alte Musik Regensburg a další).

Vytvořila nahrávky pro Český rozhlas, televizní stanici MEZZO a belgickou rozhlasovou stanici RTFB International. Pro label Harmonia mundi nahrál Smetanovo prodanou nevěstu a její nahrávka Dove é amore želé v produkci OPUS ARTE DVD získala ocenění německé kritiky "Preis der deutschen Schallplattenkritik".

Jakou hudbu si Kateřina Kněžíková ráda poslechne prozradí v dalším díle pořadu Ivana Dlaska Z archívu osobností. Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 17. července  v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 21.7. v 10:00 nebo v úterý 23.7. ve 22:00.