Hudební lásky klavíristky Terezie Fialové

1.2.2017 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je klavíristka Terezie Fialová.

Terezie Fialová patří mezi nejtalentovanější české pianistky a navzdory svému mládí je i vyhledávanou komorní partnerkou mnoha předních českých a zahraničních sólistů (J. Špaček, R. Patočka, J. Bárta, S. Šaturová, C. Chapelle, E. Tzikindelean, ad.).

S orchestrem debutovala již jako dvanáctiletá a do svých dvaceti let se věnovala paralelně také hře na housle a to v mezinárodním měřítku. Absolventka Akademie múzických umění v Praze (I. Klánský) a Hochschule für Musik und Theater Hamburg (N. Schmidt) je laureátka několika mezinárodních soutěží (Itálie, Holandsko, Rusko), vystupuje pravidelně na významných festivalech (Praha, Basel, Vevey, Hamburg, Sarajevo, Paříž, Madrid, New York, Washington ad.) a je členkou klavírního tria Eben trio se kterým zvítězila na mezinárodní soutěži komorních souborů v Lausanne. Jako jediná česká pianistka se zúčastnila prestižní Verbier Festival Academy 2013 ve Švýcarsku pod vedením M. Presslera a G. Takacze – Nagy. Úspěšný debut na mezinárodním festivalu komorní hudby v americkém Newportu 2014 kritika označila jako „stunning performance and very bright future“. Podílela se na natočení tří CD, deska věnovaná skladateli Petru Ebenovi získala oceněni „Recording of the Months“ a „IRR Outstanding“.

Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 2. února v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 5.2. v 10:00 nebo v úterý 7.2. ve 22:00.