Hudební lásky Martina Kumžáka

16.9.2015 / Z archivu osobností / Martina Klausová

V dalším díle pořadu Z archívu osobností je hostem Ivana Dlaska hudební skladatel a klávesista, dirigent a aranžér Martin Kumžák.

Martin Kumžák vystudoval Konzervatoř J. Ježka, na Státní konzervatoři v Praze pokračoval ve studiu skladby a svou učednickou dobu završil na Berklee College of Music v americkém Bostonu. Aranžoval a dirigoval muzikály West Side Story, Hair a Rusalka. Společně s Jankem Ledeckým vytvořil muzikály Hamlet a Galileo. Složil hudbu k česko-americkému filmu Manor, v Národním divadle složil hudbu mimo jiné pro dvě hry režírované Janem Kačerem – Peer Gynt a Hrdina Západu. Dlouhodobě spolupracuje s Jankem Ledeckým, Danielem Hůlkou, Hanou Křížkovou a Kontrabandem Milana Svobody.
V roce 2000 dirigoval v pařížské Bercy projekt Excalibur francouzského skladatele Alana Simona. Státní opera Praha v roce 2002 uvedla jeho operní debut Božská komedie na libreto Lubomíra Holzera.
Věnuje se kompozici současné vážné hudby – svoji suitu pro housle, violoncello a klavír ve Španělském sále Pražského hradu uvedl v roce 2002. O dva roky později aranžoval a dirigoval koncertní projekt LUCIE a FOK. Je vyhledávaným aranžérem a hráčem na klávesové nástroje.
Ve dnech 23. a 24. září uvede Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK spolu s dalšími účinkujícími jeho oratorium Svatý Václav.

Pořad vysíláme v premiéře ve čtvrtek 17.září v 19:00 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 20. 9. v 10:00 hodin a v úterý 22. 9. ve 22:00 hodin.