Hudební lásky Milana Řeřichy

11.3.2020 / Z archivu osobností / Martina Klausová
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je klarinetista Milan Řeřicha.

Milan Řeřicha je mezinárodně uznávaným klarinetovým virtuózem. Po jeho pozoruhodném sólovém vystoupení se Südwestphalen Philharmonie v Seigenu pod taktovkou Charlese Olivier Munroe ho kritika přirovnala k legendárnímu Benny Goodmanovi. Nadchl také publikum v Brazílii kde jako první český sólista vystoupil se slavnou Symphony Orchestra OSPA v Porto Alegre, a kterou dirigoval Ira Levin.

Jeho repertoár obsahuje nejdůležitější sólovou i komorní literaturu pro klarinet, která obsahuje více než 200 skladeb. J. Valta, M. Bujdinsky, J. Vejvoda a další mu své skladby věnovali.

Bohatý program Milana Řeřichy v roce 2020 zahrnuje pozvání k sólovým koncertům s takovými orchestry jako například Symphonische Blasorchester Kreuzlingen, Civica Filarmonica Lugano, pozvání ke koncertnímu turné do Hongkongu, Singapuru a do Arbonu, Aadorfu a Bottighofenu ve Švýcarsku. V jeho nabitém programu je určen prostor i pro mistrovské kurzy, které povede mimo jiné vRusku na Hudební akademii v Gnessin.

Kromě svých sólových vystoupeních a pedagogických aktivit se Milan Řeřicha věnuje početným prezentacím RZ Woodwind Manufacturing, úspěšné české společnosti ručně vyráběných dřevěných dechových nástrojů - klarinetů. Je ambasadorem RZ Woodwind Manufacturing a hraje na klarinet RZ BOHEMA. Milan reprezentuje také Nadační fond Gabrielis, nad kterým převzal laskavou záštitu a působí také jako umělecký ředitel mezinárodní klarinetové soutěže v Evropě CCA - Czech Clarinet Art.

Jako orchestrální a komorní hráč nahrával pro BMG, Deutsche Grammophon, Decca, CHANDOS, Supraphon, Sonny Music.

Od roku 2004 je výhradním umělcem švýcarské nahrávací společnosti EMR - MARCOPHON. Kolekce Milan Řeřicha obsahuje 11 CD a více než 100 skladeb pro klarinet a orchestr nebo klarinet a klavír.

Více o sobě a své oblíbené hudbě více prozradí v pořadu, který má premiéru čtvrtek 12.března v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 15.3. v 10:00 nebo v úterý 18.3. ve 22:00.