Hudební lásky varhanice Ireny Chřibkové

2.9.2015 / Z archivu osobností
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je varhanice a ředitelka kůru baziliky sv. Jakuba na pražském Starém Městě Irena Chřibková.
Irena Chřibková studovala varhany na kroměřížské konzervatoři u Karla Pokory, na pražské AMU u Prof. Milana Šlechty (1980-1986) a ve Francii u Susan Landale (1985). Úspěšné absolvování několika interpretačních soutěží odstartovalo její koncertní kariéru. Vystoupila na mnoha sólových recitálech ve všech zemích Evropy, v Japonsku, Rusku, Izraeli a ve Spojených státech amerických. Spolupracuje také s předními instrumentalisty a zpěváky při komorních, sborových a orchestrálních koncertech. Její široký repertoár zahrnuje skladby od ranného baroka po soudobá díla. Je především vyhledávanou interpretkou francouzské varhanní literatury v celém rozsahu, jakož i české varhanní tvorby a v neposlední řadě  skladeb J. S. Bacha. Zvláštní zájem věnuje hudbě Petra Ebena. Ve svém repertoáru má takřka celé jeho varhanní dílo. V české premiéře uvedla jeho „Čtyři biblické tance pro varhany a dva tanečníky“ (1996) a „Labyrint světa a ráj srdce“ pro varhany a recitátora (2004). Podílela se na knize “A tribute to P. Eben”, kterou vydala Dvořákova společnost v Anglii k Ebenovým 70-tinám.
Přímo pro Irenu Chřibkovou pak napsal několik skladeb skladatel Jiří Teml (Mysterium sacrum, Toccata Yamaha), naposledy svůj 3. varhanní koncert, který s úspěchem uvedla v prosinci 2012 ve světové premiéře v Praze s orchestrem FOK.
Natáčí pro český, belgický, francouzský a polský rozhlas a českou televizi. Po pedagogickém působení na konzervatoři P. J. Vejvanovského (1988-94) a Konzervatoři Evangelické akademie (1990-1994) v Kroměříži, nyní vyučuje v Praze. Zasedá v porotách varhanních soutěží a vede interpretační kursy.
V bazilice sv. Jakuba na Starém Městě pražském založila Irena Chřibková několik cyklů duchovní hudby, z nichž Mezinárodní varhanní festival se řadí mezi nejvýznamnější evropské festivaly.
Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 3. září v 19 hodin. Reprízy si poslechněte v neděli 6. 9. v 10:00 hodin a v úterý 8. 9. ve 22:00 hodin.