Hudební lásky výtvarnice Gordany Turuk

3.5.2017 / Z archivu osobností / Martina Klausová
Gordana Turuk je umělkyně tvořící skleněné obrazy, umělecké objekty, nábytek a doplňky ze skla. Gordana Turuk je původem Chorvatka. Její díla vznikají pod značkou Gordana Glass.

Svá díla vytváří technikou lehaného skla, kde do roztaveného skla vkládá barevné pigmenty v kombinaci s čistým zlatem a platinou. Lehání skla je sklářská technika, kdy sklo za vysokých teplot samo lehne - tedy vteče do pod ním vložené, předem připravené, formy. Díky tomu lze ve skle vytvářet různé ornamenty, ale také vytvořit patinu starého skla.

Díla značky Gordana Glass obdrželi při návštěvě Slovenska i významní představitelé států. Např. britská královna Alžběta II. (při návštěvě Slovenska jí tehdejší prezident předal skleněnou šperkovnici vykládanou zlatem a platinou), Papež Benedikt XVI. (při návštěvě Slovenské republiky získal zlatý kříž), či dánský král.

Galerie Gordana Glass se nachází v centru Prahy, v Dušní ulici. Ateliér Gordany Turuk se nachází blízko Bratislavy, ve vilové čtvrti bratislavské části LAMAČ.
Kromě tvůrčí činnosti se také aktivně věnuje charitativním aktivitám a občanskému sdružení Arte Bene.

galeriegalerie