Jakou hudbu má rád šéf opery Národního divadla Per Boye Hansen ?

A jaké zkušenosti přináší hudební manažer, který dlouhodobě působil v rodném Norsku a Německu, do Prahy ?

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen.

Per Boye Hansen je od roku 2019 uměleckým ředitelem Opery Národního divadla a Státní opery v Praze, pochází z Norska. Dlouhá léta působil jako operní manažer mnoha uměleckých institucí a festivalů, především Komische Oper Berlin v Německu a v Norské státní opeře. Pravidelně bývá členem mezinárodních pěveckých porot, např. Cardiff BBC Singer of the World, Vinceró apod.

Jeho hudební vkus zahrnuje široké množství hudebních stylů a žánrů, ovšem především si klade za cíl přesvědčit všechny, že opera je nejbáječnějším typem umění vůbec. Per Boye Hansen představuje hudební ukázky spojené s dětstvím i profesním životem, přičemž se v rozhovoru vyznává především k lásce k Mozartovi i Janáčkovi, ale i Praze nebo vyjadřuje svůj obdiv Lucii Popp. Dozvíte se ale i o tom, jaké to je řídit několik operních scén naráz i prozradí zajímavé momenty ze své profesní cesty. Posluchači získají během rozhovoru i několik zaručených tipů na připravované tituly z nadcházející sezony operní produkce Opery Národního divadla i Státní opery.

ND.jpg

Kdo je Per Boye Hansen?

Než započalo pražské profesní angažmá v Praze, působil Per Boye Hansen od dubna 2012 do července 2017 na pozici uměleckého ředitele Norské národní opery, která se vypracovala mezi přední operní scény a těší se mezinárodnímu věhlasu a uznání. V roce 2015 obdržela v Londýně Mezinárodní operní cenu v kategorii „Nejpřístupnější scéna“.
Od roku 2005 do roku 2012 zastával funkci uměleckého a provozního ředitele Mezinárodního festivalu v Bergenu. V roce 2011 byl norským ministrem kultury jmenován předsedou poroty Mezinárodní Ibsenovy ceny. Je členem představenstva vydavatelství dacapo records (Edition S), které funguje s podporou dánského ministerstva kultury. Byl členem poroty pěvecké soutěže BBC Singer of the World (Cardiff, 2013), Mezinárodních operních cen (2017) a porotcem soutěže Ring Award (Graz, 2017).
Od roku 1999 působil jako castingový ředitel berlínského operního domu Komische Oper Berlin. V roce 2003 byl jmenován do funkce ředitele opery a jako takový odpovídal za každodenní provoz souboru. Měl na starosti angažmá hostujících pěvců a dirigentů a spolupracoval s různými režiséry (např. Peter Konwitschny, Hans Neuenfels, Barrie Kosky, Calixto Bieito, David Alden, Richard Jones a Sebastian Baumgarten).

V roce 1990 založil uměleckou agenturu Oslo Arts Management a uspořádal sérii koncertů v Koncertním domě v Oslu, na níž vystoupili např. Jessye Norman, Kiri Te Kanawa, Kathleen Battle, Anne Sophie von Mutter, Anne Sofie von Otter, James Galway José Carreras a Bryn Terfel. Úzce spolupracoval s Filharmonií Oslo a jejich šéfdirigentem Marissem Jansonsem. V roce 1994 byl pověřen organizací série koncertů pro Národní olympijský výbor, které byly součástí kulturního programu zimních olympijských her v Lillehammeru. V roce 1996 navázal úzkou spolupráci s mnichovskou uměleckou agenturou KünstlerSekretariat am Gasteig.
V letech 1984 až 1988 pracoval jako asistent režie opery v Kolíně nad Rýnem. Několik let působil jako asistent režiséra Jean-Pierra Ponnelleho a rovněž pomáhal řediteli operního souboru v Kolíně nad Rýnem, Michaelu Hampemu. Asistoval tamním režisérům Hansi Neugebauerovi a Willymu Deckerovi. V osmdesátých letech pravidelně působil jako asistent Michaela Hampeho a Jean-Pierra Ponneleho na Salcburském festivalu. V roce 1982 založil Letní operní soubor v Oslu, který z pozice uměleckého ředitele vedl až do roku 1992. Z původně volného sdružení norských umělců se nakonec stal každoroční desetidenní festival, na němž vystoupili např. Francisco Araiza, Edith Mathis, Delores Ziegler a Lucia Poppová. V norské premiéře nastudoval operu Benjamina Brittena Sen noci svatojánské, Mozartovy opery Don Giovanni, Così fan tutte a La Clemenza di Tito a Straussovu Ariadnu na Naxu.
Po studiu divadelní vědy na Univerzitě v Oslu studoval obor operní režie pod vedením profesora Dietera Bülter-Marella na Folkwanghochschule v německém Essenu.

Více o sobě i svých současných aktivitách prozradí Per Boye Hansen v pořadu s premiérou ve čtvrtek 1. září v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 4.9. v 10:00 nebo v úterý 6.9. ve 22:00.

Foto: Archív Národního divadla

Podcast